Kert

Sokan tűzzel-vassal irtják a kertükben, pedig csodás ez a gyógynövény

A germán népi gyógyászatban régen nagyra becsülték ezt a növényt

A kerek repkény vagy földi borostyán egy nagyon izgalmas, illatos gyógynövény. Egyesek szerint gyom, ami tönkreteszi a szép pázsitot, elcsúfítja a kertet és épp ezért irtják, megállíthatatlanul. A kerek repkény viszont nem gyom, hanem gyógy- és fűszernövény is!

Sokan tűzzel-vassal irtják a kertükben, pedig csodás ez a gyógynövény
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Sokan csak a gyomot látják benne, ami igazán kellemetlen, nem hívott vendége a kerteknek, ráadásul gyorsan terjed, ahogy a messzire kúszó szárai legyökereznek. A pázsitot tönkre tudja tenni, de a szárazabb kertekben pont a kerek repkénnyel pótolják a füvet.

A kerek repkény levelei csipkés szélűek, néha szőrösek, a levelek alakja pedig hasonlíthat a szív rajzolt formájához. Irtásréteken, napsütötte helyeken levelei kisebbek és kopaszok, sötétbíbor hajtásain sötétebbek a virágok. Az árnyasabb erdőkben a virágok halványabbak, levelei szőrösek. Kétajkú, általában halvány ibolyaszínű, ritkábban rózsaszínes vagy fehér virágai a felső levelek hónaljában csoportosulnak, akár hat virág is egy csomóban.

A kerek repkény gyógyhatása

A germán népi gyógyászatban régen nagyra becsülték a kerek repkényt, de a magyar természetgyógyászat is ismeri. A kerek repkényből nem készítenek egy az egyben teát, inkább csak teakeverékben használják, ugyanis a hatóanyaga nagyon erős és akár mérgezést is okozhat. Kis mennyiségben fogyasztva viszont képes kifejteni jótékony hatását.

A kerek repkény ezek ellen lehet hatásos

  • Légcsőhurut
  • Száj- és garatüreggyulladás
  • Légzőszervi megbetegedések
  • Epebántalmak
  • Veseproblémák
  • Gyomorpanaszok
  • Sebek, zúzódások

A kerek repkény leveleit zúzódásra, a gyökerének nedvét sebek kezelésére használták. A leveleit rágcsálhatjuk is kis mennyiségben, akár étvágyjavítóként, enyhe nyugtatóként vagy vírusos megbetegedések esetén köptetőként is működhet. Az íze erős, kissé kámforos, így pár csipet levélke egy salátába, szendvics tetejére remek fűszer lehet – mondja Megyeri Sára, dzsindzsász, a Mindmegette maestrója.

Kapcsolódó írásaink