Gazdaság

Szintet lép a magyar–kazah gazdasági együttműködés

Kövér László a Kazah Köztársaság elnökét fogadta

Ugrásszerű fejlődés előtt áll a magyar–kazah gazdasági együttműködés, köszönhetően azoknak a hazai vállalatoknak, amelyek mostanra kellően megerősödtek ahhoz, hogy a közép-ázsiai piacokon hajtsanak végre beruházásokat – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

Szintet lép a magyar–kazah gazdasági együttműködés
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő katonai tiszteletadással fogadja Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnököt (középen, j-b) a Budavári Palota Oroszlános udvarában 2024. november 20-án
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev kazah elnök látogatása alkalmából hangsúlyozta, hogy a két ország együttműködése „nem tegnap kezdődött”, hosszú távú együttműködésről van szó, immár tízéves a stratégiai együttműködésről szóló megállapodás is.

„Magyarország és Kazahsztán együttműködése egyértelmű sikertörténet, s most ezen együttműködés ugrásszerű növekedése előtt állunk, ugyanis hosszú előkészítő munkát követően több jelentős magyar vállalat is komoly beruházásokat fog végrehajtani Kazahsztánban” – mondta.

Ennek kapcsán arról számolt be, hogy a Richter évi mintegy tízmilliárd forint értékű forgalmat bonyolít le a közép-ázsiai ország piacán, és most előkészítés alatt áll a gyártás egy részének odatelepítése is.

Emellett egy nagy magyar mezőgazdasági vállalatcsoport is üzemeket hoz létre Kazahsztánban, amihez a helyi beruházásösztönzési ügynökség jelentős támogatást biztosít.

Hasonlóképp, egy másik cég mára több mint ötven hektárt bevetett magyar hibrid kukoricával, és ezen terület megháromszorozására fog sor kerülni – tájékoztatott. Szijjártó Péter arra is kitért, hogy három magyar vállalat összeállt annak érdekében, hogy egy 15 millió dolláros beruházás keretében víziszárnyasokat tenyésszen, a húst és a tollat is feldolgozva.

„Nemrégiben indult a kazah útdíjfizető rendszer, megállapodás születik arról, hogy egy magyar vállalat is kapcsolódik az ezt bonyolító konzorciumba, míg az átfogó kazah vízgazdálkodási reformot két magyar egyetem fogja előkészíteni” – folytatta. Hangsúlyozta, hogy a gazdasági együttműködés zászlóshajója a Mol, amely 200 millió dollárt fektetett be eddig Kazahsztánban, ahol részt vesz egy jelentős földgáz- és kőolajmező októberben megkezdődött kitermelésében.

„Fontos, hogy a Mol továbbterjeszkedik ebben a térségben is. Egyeztetések zajlanak arról, hogy milyen területen fog ez történni” – emelte ki.

„Tehát egy nagy, ugrásszerű fejlődés, növekedés előtt áll a magyar-kazah gazdasági együttműködés, köszönhetően azoknak a magyar vállalatoknak, amelyek kellően megerősödtek ahhoz, hogy a közép-ázsiai piacra kilépve Kazahsztánban hajtsanak végre gyárépítéseket, beruházásokat” – szögezte le.

Végül pedig aláhúzta, hogy a magyar soros európai uniós elnökség egyik fontos célja az együttműködés további fejlesztése Közép-Ázsiával. Ezért üdvözölte, hogy nemrégiben megrendezték az EU–Kazahsztán együttműködési tanács ülését.

Kaszim-Zsomart Tokajevet fogadta Kövér László, az Országgyűlés elnökeis, tudatta az Országgyűlés Sajtóirodája.

Kövér László és Kaszim-Zsomart Tokajev rövid eszmecseréjén szó volt Magyarország és Kazahsztán dinamikusan fejlődő kapcsolatairól, arról a meggyőző és saját erőből elért fejlődésről, ami a két országot az elmúlt évtizedekben jellemezte.

Emellett beszéltek az oktatási kapcsolatok és a kölcsönös ösztöndíjprogramok stratégiai fontosságáról, valamint arról a szerepről, amit a középhatalmak – ideértve Kazahsztánt és Magyarországot is – az orosz–ukrán háború eszkalációjának megfékezéséért, egy mielőbbi tűzszünet eléréséért vállalhatnak – olvasható a közleményben.

Kapcsolódó írásaink