Gazdaság

„Magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság”

Suppan Gergely szerint a feltételek adottak

Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza pénteken az M1 aktuális csatornán.

„Magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság”
Suppan Gergely hangsúlyozta a munkaerőpiac stabilitását, a bérek, illetve a reálbérek kiemelkedő növekedését is
Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Suppan Gergely hangsúlyozta: Magyarország feltételei adottak ahhoz, hogy a gazdasági növekedés újra be tudjon indulni. Kiemelte a munkaerőpiac stabilitását, a bérek, illetve a reálbérek kiemelkedő növekedését, amely megteremti a lehetőséget arra, hogy a fogyasztás bővülése tovább folytatódjon.

A szakértő emlékeztetett, hogy a kormány által elfogadott új gazdaságpolitikai akcióterv 21 pontjából a jövedelmek vásárlóerejének növelését segíti a hároméves bérmegállapodás megkötése, a családi adókedvezmény kibővítése, illetve a munkáshitel.

Suppan Gergely felidézte, hogy az ipar az idén visszahúzta a gazdaságot, elsősorban a német gazdaság „gyengélkedésének” hatására. Magyarországról a német ipari kivitelnek exportálnak; ha a német ipari termelés nem tud magára találni, az továbbra is negatív hatással lehet a magyar gazdaságra – fogalmazott.

Kiemelte ugyanakkor, hogy jövőre számos olyan gigaberuházást adnak át Magyarországon, amelyek érdemben hozzájárulnak majd a növekedéshez.

A beruházási fordulatot támogatja a hazai kis- és középvállalatokat segítő Demján Sándor program. Ennek nyolc pontját már meghirdették, az intézkedések hozzájárulnak a kkv-szektor termelékenységének, hatékonyságának javításához – jelezte.

Hozzátette, hogy mindezek összeadódva már húzni tudják a magyar gazdaságot. A nemzetgazdasági tárca vezető közgazdásza rámutatott: egyértelműen ragaszkodnak ahhoz, hogy az infláció három százalékon stabilizálódni tudjon.

Kitért arra is, hogy a kiskereskedelemben elindult a kilábalási folyamat. A pozitív tényezők között említette, hogy a nem élelmiszer üzletek forgalma érdemben bővült, amely azt mutatja, hogy oldódik a lakosság óvatossága és már nemcsak élelmiszerre, hanem iparcikkekre is költenek.

Suppan Gergely hangsúlyozta: a nemzetközi hitelminősítők 2025-re erőteljes növekedéssel számolnak Magyarország esetében, a legtöbben három százalék fölötti növekedést prognosztizálnak, ezek szinkronban vannak a kormányzati előrejelzésekkel.

Kapcsolódó írásaink