Gazdaság

Az elektromobilitásra való átállás nem lehet sikeres Németország nélkül

Nagy Márton elmondta, a kétoldalú kapcsolatok javulására számít az amerikai elnökválasztás után

Az elektromobilitásra való átállás, az európai versenyképesség javítása nem lehet sikeres a német gazdaság növekedése nélkül – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Hungary Battery Week budapesti konferenciájának második napján, csütörtökön.

Az elektromobilitásra való átállás nem lehet sikeres Németország nélkül
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előadást tartott a Hungarian Battery Week konferencia E-Mobility Day megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2024. november 7-én
Fotó: MTI/Lakatos Péter

A miniszter szerint a német pénzügyminiszter szerda este bejelentett távozása beismerése annak, hogy a berlini kormányban a szigorú fiskális szemlélet háttérbe szorította a gazdaságfejlesztési célokat.

A váltással megnőtt az esély, hogy több forrás jut elektromobilitási célokra, az infrastruktúra fejlesztésére és a járművásárlási állami programokra, ami kedvező hír a magyar gazdaság szempontjából.

Egy BYD Seal típúsú elektromos autó a Hungarian Battery Week konferencia E-Mobility Day megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2024. november 7-én
Egy BYD Seal típúsú elektromos autó a Hungarian Battery Week konferencia E-Mobility Day megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2024. november 7-én
Fotó: MTI/Lakatos Péter

A Magyar Akkumulátorszövetség és a White Paper Consulting által szervezett, a Hungexpón zajló szakmai eseményen Nagy Márton elmondta: a kétoldalú kapcsolatok javulására számít az amerikai elnökválasztás után. A háború lezárásnak esélye is növekedett, így a családok óvatossági motívuma enyhülhet; növekedhet a lakossági fogyasztás és a vállalati beruházások is.

Az elektromos autózásra való átállásban az ázsiai és ezen belül a kínai gyártók előretörése figyelhető meg – mutatott rá a tárcavezető.

A BYD és a többi gyártó állami támogatások nélkül is versenyképesebbek európai társaiknál és méretgazdasági előnyeiket is kihasználják.

Kínában az év végére negyven százalékra növekedhet a teljesen elektromos járművek (BEV) piaci penetrációja, és egy bizonyos termelési volumenen túl már gyártásuk is gazdaságosabbá válik. Eközben Európában a BEV-járművek piaci részesedése 14 százalékról visszaesett, ami részben az állami támogatások kivezetésével függ össze.

Az elmúlt hónapokban visszapattanás figyelhető meg, a franciaországi eladások az év első kilenc hónapjában hat százalékkal nőttek éves viszonylatban. Franciaországban a vállalatok mellett a lakossági vásárlók is kaphatnak állami támogatást, és Németországgal szemben ezek csak az EU területén gyártott járművekre igényelhetők.

Miközben a kínai gyártók folyamatosan növelik piaci súlyukat a kontinensen, addig az európai gyártók Kínából is szorulnak ki. Amíg 2020-ban a külföldi gyártók részaránya a BEV eladásokban 66 százalék körül alakult, addig ez 2024-re felére csökkent, ami a német autóipartól függő magyar ipari exportot is negatívan érinti.

A tárcavezető prezentációjában szereplő adatok szerint Németország a töltő infrastruktúra elterjedésében Franciaország és Hollandia mögött áll. Az elektromos autók elterjedését a villamosenergia magasabb ára is hátráltja, ráadásul Franciaországban ez túlnyomórészt nukleáris, míg Németországban fosszilis energia biztosítja, amely a miniszter szerint hibás gazdaságpolitika következménye.

Nagy Márton felvetette, hogy stratégiai fontosság ellenére, nincs közös uniós direktíva, amely szabályozná az elektromos járművekre váló átmenetet.

A kínai járművekre kivetett uniós importvámok kapcsán kiemelte, hogy a magyar kormány ellenzi a lépést, amit egyelőre nem követett kínai reakció.

Az elektromobilitás hazai elterjedését a kormány egy tágabb ökoszisztéma keretében képzeli el – mondta. Ebbe beletartozik a lakossági napelemes rendszerek telepítésének támogatása, a vállalati elektromosautó-beszerzési program, valamint az elektromos töltőhálózat bővítése is.

Megjegyezte: a kormány tervei között szerepel, hogy az elektromosautó-vásárlási programot jövő év második felében kiterjesztik a háztartásokra is, a költségvetés helyzetének függvényében.

Kapcsolódó írásaink