Gazdaság

Hollandia nem mond le a nitrogénkibocsátásról

Még nem világos, hogy a vidékfejlesztési programot milyen politikával helyettesítené az új kormány

A júniusban hivatalba lépő jobboldali holland kormány nem folytatná a nitrogénkibocsátás csökkentésére és a természet helyreállítására irányuló nemzeti vidékfejlesztési programot, így a holland tartományoknak sem lesz kötelező követniük az erre irányuló előírásokat – közölte szerdán a NOS napilap.

Hollandia nem mond le a nitrogénkibocsátásról
A Mark Rutte (b) vezette kabinet 2022-ben kibocsátáscsökkentési stratégiát fogadott el, melyet a jelenlegi kormány nem akar tovább folytatni
Fotó: AFP/ANP/ANP Mag/Sem van der Wal

A mezőgazdaság felelős Hollandia nitrogénkibocsátásának több mint feléért. Az előző, Mark Rutte vezette kabinet 2022-ben kibocsátáscsökkentési stratégiát fogadott el, amelynek értelmében 11 200 állattenyésztő telepnek be kellene zárnia, további 17 600-nak pedig csökkentenie kellene a tartott állatok számát.

Az előző kormány tervei szerint ezek az intézkedések átlagosan 40 százalékkal csökkentették volna mezőgazdaság nitrogén-oxid- és ammóniakibocsátását. A stratégia a természetvédelmi területek közelében 100 százalékos kibocsátáscsökkentést írt elő.

A holland gazdák többször is hevesen tiltakoztak az előírások ellen. Femke Wiersma mezőgazdasági miniszter pártja, a Gazdák és Polgárok Mozgalma (BBB) eddig is kritikus volt a nemzeti vidékfejlesztési programmal kapcsolatban, és a NOS forrási szerint a projekt költségvetését fennmaradó 20 milliárd euróról ötmilliárd euróra csökkentette.

A napilap azt írja, hogy a kormány két héten belül hivatalosan is felszámolja a programot.

A tartományok az elmúlt két évben a program megvalósításán dolgoztak, és már jelentős előrelépéseket értek el. A múlt héten a parlamentnek küldött levélben közölték: szeretnék, ha a vidékfejlesztési program valamilyen formában folytatódna.

Az új kormány pártjai közötti koalíciós megállapodás szerint a kabinet továbbra is ragaszkodik a kitűzött klímacélok teljesítéséhez, a NOS szerint még nem világos, hogy a vidékfejlesztési programot milyen politikával helyettesítené a kormány.

Femke Wiersma már korábban közölte, hogy megpróbál tárgyalni az EU-val az uniós környezetvédelmi megállapodások végrehajtása alóli mentességről.

Kapcsolódó írásaink