Gazdaság
Egyszerűbb védelmi előírások távmunkánál
A kormánynak változatlanul kiemelten fontos a teljes foglalkoztatás

A munkavédelemről szóló törvény megkülönbözteti a számítástechnikai eszközzel és a nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunkát – hívta fel a figyelmet a tárca. Mint kiderült, előbbi esetén a munkáltatónak írásos tájékoztatást kell adnia a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkakörülmények szabályairól. Kiemelték: a munkáltató tájékoztatása alapján a munkavállaló szabadon választhatja meg a munkavégzés helyét.
A megfelelő munkavédelmi felvilágosítás, a korszerű monitorok, a jó világítás használata, a munkaközi szünetek elősegítik, hogy a számítástechnikai eszközzel végzett távmunka ne jelentsen egészségi kockázatot a munkavállalók számára – magyarázták.
Nyomatékosították: a kormány változatlan célja a teljes foglalkoztatás elérése és megvédése. A foglalkoztatottak aránya a 2010-es 56 százalékhoz képest tavaly nyár óta 74 százalék körül alakul Magyarországon. A rendszerváltozás óta nem tapasztalt magasságban járó ráta a többi között a nem tipikus foglalkoztatási formák, a részmunkaidő és a távmunka kiterjesztésével javítható tovább.
Szót ejtettek arról is, hogy 2020 májusában mintegy 750 ezren dolgoztak legalább alkalmanként otthonról. E mutató a tavalyelőtti csúcshoz képest nagyjából a felére csökkent, de még így is többszöröse a korábbi értékeknek. A rugalmasabb átmeneti szabályozás törvénybe foglalása hathatósan segítheti az otthoni munkavégzés térnyerését. A minimálbér nagyarányú megemelésével ötödével, havi húszezer forintra nőtt a számlaalapú elszámolás nélkül, átalánydíjként kifizethető költségtérítés összege is – tették hozzá.