Gazdaság
Kormánybiztosok öt gazdasági zóna fejlesztéséért
A közép-magyarországi régióval kiegészülve az eddigi négy helyett öt kormánybiztos felel az egyes régiók komplex gazdaságfejlesztéséért – mondta tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter. A Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos Bányai Gábor lesz, aki rövid bemutatkozásában elmondta, kertészmérnökként végzett, több mint harminc éve foglalkozik területfejlesztéssel. A térségében a Tisza vízállása-szabályozása, a vasútfejlesztés, és az utak hiánya jelentik a legnagyobb kihívásokat. Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád megyék tartoznak ide.
Czunyiné Bertalan Judit, az Északnyugat-magyarországi Gazdaságfejlesztési zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos a térségével kapcsolatban azt mondta, komplex, gazdasági szempontból kiugró pályát befutó régió, a struktúra és körvonalak adottak, és teljesen másként működik mint az északkeleti térség. Az ő körzete Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye.
Szabó Tünde, az északkelet magyarországi térség zónabiztosa úgy fogalmazott, a régióban óriási fejlesztések indulhatnak, Palkovics László technológiai és ipari minisztertől vette át a feladatkört és elődje munkáját szeretné folytatni. Hat megye tartozik ide,, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye.
Móring József, Dél-Dunántúl fejlesztésének kormánybiztosa azt mondta, Somogy, Tolna, és Baranya megye az egyik legrosszabbul teljesítő régió volt, a lakosságszám-csökkenésre példát hozva úgy fogalmazott, mintha egy pécsnyi ember tűnt volna el a három megyéből. Alacsonyak a beruházási értékek, kevesen tanulnak a felsőoktatásban, a területen élők java kistelepülésen lakik. Bízik abban, hogy a lehető legtöbb forrást sikerül hozni ebbe a régióba, ehhez összefogásra, együttműködésre van szükség a kamarákkal és a két térségi egyetemmel is.
Az ipar, a falvak és a turizmus fejlesztése a cél. Láng Zsolt, Közép-Magyarország fejlesztési biztosa arról beszélt, főváros nem létezik vidék nélkül és fordítva, különösen igaz ez az agglomerációra, nem lehet egyik javára, másik hátrányára dolgozni.
A kötött pályás fejlesztések közös érdekeink. Mintegy hárommillió ember, 187 település plusz a főváros tartozik ebbe a régióba, a megyék közül pedig Pest.