Gazdaság
Rekordinfláció Európában, hatékony cselekvés itthon

A globális szinten is komoly gondokat okozó árdrágulás így várhatóan a következő hónapokban is velünk marad, aminek jelentős mérséklődésére csupán 2022 utolsó negyedévében számítanak a szakemberek - írják.
Az elmúlt hónapokban tapasztalható tartós árszínvonal-emelkedéshez alapvetően több tényező vezetett az Európai Unióban, a jelenlegi súlyos helyzet kialakulásában azonban kétségtelenül hatalmas szerepe volt a koronavírus alatt bekövetkezett gazdasági válságnak és az ezzel párhuzamosan jelentkező energiaválságnak.
A kezdetben csupán átmenetinek gondolt áremelkedés rövid idő alatt jelentős inflációt eredményezett, aminek mértékét tovább növelték a koronavírus miatt kialakult ellátási problémák - emelik ki.
Magyarországon több intézkedés született az infláció káros hatásainak mérséklésére.
A magyar kormány által bevezetett rendelkezéseknek köszönhetően (üzemanyagárak 480 forinton történő maximalizálása, kamatstop a lakáshitelek esetében) pedig már decemberben körülbelül 1 százalékpontos csökkenés volt megfigyelhető az inflációs ráta alakulásában. Ezt bizonyítja, hogy míg a novemberi adatokhoz képest szinte minden országban tovább emelkedett az infláció mértéke, addig Magyarországon sikerült a novemberi szinten tartani az árszínvonal-emelkedést, amelyben további csökkenést eredményezhet a kormány által nemrég bejelentett élelmiszerárstop - teszik hozzá
A XXI. Század Intézet elemzésében ezúttal az Európai Uniót sújtó inflációt, valamint az ezzel összefüggő áremelkedés okait és a mérséklése kapcsán meghozott intézkedések sikerességét vizsgálta meg. Terjes terjedelmében a kutatást itt olvashatják el.