Gazdaság
Kapacitásbővítő beruházásokat hajtanak végre a magyar vállalatok
Újabb három cég vehetett át támogató okiratot a Külgazdasági és Külügyminisztériumban

A magyar gazdaság sokszínűségét mutatja, hogy a versenyképesség-növelő támogatási programban résztvevő vállalatok több mint harminc iparágban tevékenykednek, ezek közül kiemelkedik az élelmiszeripar, ugyanis a legtöbb beruházási szándék - százhuszonkettő - ebből az ágazatból érkezett - mondta a külgazdasági és külügyminiszter tegnap Budapesten, sajtótájékoztatón.
Szijjártó Péter hozzátette, a programban 806 vállalat vesz részt, amely pályázatában 377 milliárd forintnyi beruházás megvalósítását vállalta. A fejlesztéseknek köszönhetően 143 618 munkahelyet tudnak megvédeni. A miniszter kiemelte, új szabályokkal, új erőviszonyokkal, új szereplőkkel hamarosan új világgazdasági verseny indul, amelyben a magyar gazdaság versenyképességét pont azok a kapacitásbővítésre és technológiai modernizációra irányuló beruházások adják, amelyeket a magyar vállalatok most hajtanak végre. Újabb három cég vehetett át támogató okiratot a Külgazdasági és Külügyminisztériumban tegnap. A Hajdúhús 2000 Kft. 574,54 millió forintos beruházása 287,27 millió forint állami támogatást kap. A Semler Cipőipari Gazdasági Szolgáltató Kft. 564,81 millió forintos beruházása 282,40 millió forintos költségvetési támogatással számolhat. A Zwack Unicum Likőripari és Kereskedelmi Nyrt. 212,08 millió forint értékű beruházásához a magyar állam 106,04 millió forinttal járul hozzá. Szijjártó Péter a három vállalatról elmondta, hogy beruházásaik segítségével 564 munkahelyet tudnak megvédeni. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Zwack Unicum a mostani fejlesztésével huszonöt százalékkal növelni tudja a Dunaharasztiban található csomagolóüzemének kapacitását, így emelkedni tud a cég termelése és exportja.
Új világgazdasági verseny indul, új erőviszonyokkal
Szijjártó Péter az eurós limit emeléséről másfél hónapja kezdeményezett tárgyalást
Az Európai Uniónak meg kellene engednie, hogy a tagállamok saját költségvetésükből nyolcszázezer eurónál több támogatást is adhassanak munkahelyteremtő és -megtartó beruházásokhoz – mondta tegnap a külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalára kedden feltöltött videójában. Szijjártó Péter az EU külkereskedelemmel és külgazdasággal foglalkozó minisztereinek értekezlete után elmondta: az ülésen szóba került a koronavírus-járvány utáni új világgazdasági helyzet. Mint mondta, biztos, hogy új világgazdasági verseny indul meg, amelyben újak lesznek a szereplők közötti erőviszonyok és a szabályok is. „Ebben az új világgazdasági versenyben csak akkor lehetünk sikeresek európai szinten, hogyha támogatjuk azokat a vállalatokat, amelyek beruházásokat hajtanak végre a kapacitásaik bővítése, illetve a technológiai fejlettségük javítása érdekében” – jelentette ki a miniszter. Hozzátette: „ha az Európai Unió elhibázza, és nem támogatja ezeket a vállalatokat, akkor egész Európa versenyhátrányba tud kerülni, és az elveszett munkahelyeket nem lehet pótolni”. Emlékeztetett, az EU vállalatonként legfeljebb nyolcszázezer eurós támogatást enged a munkahelyteremtés vagy a technológiai modernizáció érdekében végrehajtott beruházásokhoz. Hozzátette: Magyarország ezt kihasználja, az itt működő vállalatok beruházásait a kormány ötven százalékban támogatja – nyolcszázezer euróig –, így 806 magyar vállalat számára biztosít a 377 milliárd forintnyi beruházásukhoz több mint százhetvenmilliárd forintnyi támogatást, és ezzel több mint 143 ezer munkahely megmentése válik lehetővé. Szijjártó Péter jelezte, hogy a nyolcszázezer eurós limit emeléséről másfél hónapja kezdeményeztek tárgyalást az Európai Bizottsággal, amely egyelőre nem reagált. „Ezt elképesztő hibának tartom. Békeidőben is elfogadhatatlan, hogy ilyen kérelemre másfél hónap alatt nem tudnak választ adni, de különösen elfogadhatatlan ez akkor, amikor a világjárvány miatt gazdasági veszélyhelyzet van” – mondta a miniszter.
(VG)