Európai Unió
Schmidt Ádám: A magyar elnökség megmutatta a közösségi sport erejét
Az ifjúság nevelése tekintetében
Schmidt Ádám az Európai Parlament kulturális és oktatási szakbizottságának a magyar uniós elnökség eredményeiről tartott meghallgatását követően magyar újságíróknak nyilatkozva elmondta: az elnökség ideje alatt Magyarország sikerrel mutatta be, hogy milyen programokat valósít meg a gyermekek egészségesebb nevelése érdekében, és azt, hogy a nagyobb lélekszámmal bíró országok mellett a sport területén mitől ilyen eredményes Magyarország.
Az államtitkár elmondta, a magyar uniós elnökség kiemelten foglalkozott a nagy sporteseményeknek a hagyatékával, illetve örökségével, ami egyebek mellett azt jelenti, hogy „a sporteseményeknek túl kell mutatniuk azon a néhány versenynapon, amíg az esemény tart”.
Az uniós tanács az ezzel kapcsolatosan elfogadott következtetéseiben arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagy sportesemények – mint a labdarúgó Európa-bajnokság, az olimpia és a paralimpia – társadalomra vetített hatását hogyan lehet minél inkább növelni akár turisztikai, akár környezetvédelmi, akár gazdasági szempontból. Rávilágít továbbá arra, hogy egy ilyen nagy nemzetközi sportesemény mi mindent eredményezhet a szervező tagállam számára – magyarázta.
A féléves magyar uniós elnökség eredményei között az államtitkár az európai sportmodell elfogadását említette, amelynek célja, hogy előmozdítsa az európai sport értékeiből és hagyományaiból fakadó előnyöket az európai társadalmi számára. Az állásfoglalás az európai sportmodell fő jellemzőit emeli ki, főként az értékalapú szervezett sportra összpontosítva.
Schmidt Ádám kiemelte: a sportlétesítmények segítik azt a törekvést, hogy a fiatalokat a digitális világból a valóságba sikerüljön csábítani. „Nagy segítséget jelent, ha olyan 21. századi körülményeket tudunk biztosítani a sportolni vágyó fiataloknak, ahol jól érzik magukat, mert kulturált környezetben sportolhatnak” – fogalmazott.
Beszámolt arról is, hogy a magyar uniós elnökség során sikerült befejezni a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség kódexe (WADA) szerint elvárt törvényalkotást a tiszta és tisztességes versenyek biztosítása érdekében.
Szavai szerint a magyar uniós elnökség által szervezett tanácsülésen az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke, Aleksander Ceferin megerősítette, hogy a sport sokkal többről szól, mint a pénzről. Ezzel egy időben egyre több ország ismeri fel világviszonylatban is a sportban rejlő erőt, és azt, hogy ezért érdemes a sportba pénzt fektetni. Hangsúlyozta: a versenysportban egyre kiélezettebb a verseny. Amint azt a legutóbbi olimpia is megmutatta, az éremtáblán első tíz helyet elfoglaló államok között most már csak öt európai van. A statisztikák mind alátámasztják, hogy Európa elvesztette azt a vezető szerepét nemzetközi sport viszonylatában, ami korábban megvolt – hívta fel a figyelmet.
Magyarország célja, hogy a magyar sportolók a jövőben még sikeresebbek legyenek – tette hozzá a sportért felelős államtitkár.