Európai Unió
„Erős kohéziós politika nélkül nem lehet elérni Európa versenyképességi céljait”
Az olasz uniós biztosjelölt a fiatalok elvándorlásáról is beszélt
Az olasz politikus, aki megerősítése esetén az Európai Bizottság egyik alelnökének szerepét is betöltheti, hangsúlyozta elkötelezettségét Európa iránt, és megerősítette, hogy nem egy politikai párt vagy tagállam érdekeit fogja képviselni, hanem az EU és állampolgárainak javát. Kiemelte a kohéziós politika fontosságát, amely központi szerepet kell, hogy játsszon az EU gazdasági és társadalmi fejlődésében, különösen a különböző területek és régiók közötti egyenlőtlenségek csökkentésében.
„A kohéziós politikának a régiók, városok, helyi közösségek és polgárok érdekeit kell szolgálnia, figyelembe véve az elszigetelt és a peremrégiók szükségleteit is” – húzta alá. Kiemelte továbbá, hogy kezelni kell a demográfiai kihívásokat, különösen a fiatalok elvándorlását, és azt, hogy minőségi munkahelyekhez és közszolgáltatásokhoz kell juttatni minden európait, a legnehezebb helyzetben élőket is.
Mint mondta, a városi közösségek számára átfogó politikai menetrendet kíván javasolni, amely foglalkozik az igazságos lakhatás, éghajlatvédelem, digitalizáció, mobilitás, társadalmi befogadás és egyenlőség kérdéseivel. Szavai szerint a klímasemleges gazdaságra való átállást előmozdítani hivatott igazságos átmeneti mechanizmus végrehajtását fel kell gyorsítani.
„Az Európai Unió keleti határrégióiban élő, az Ukrajna elleni orosz agresszió gazdasági és társadalmi következményeit elszenvedő polgártársaink maximális támogatását sürgetem. Az EU jövőbeli bővítésére tekintettel a kohéziós politikáról is nagyobb léptékben kell gondolkodnunk” – mondta.
Fitto hangsúlyozta továbbá a kohéziós politika rugalmasabbá tételének, a bürokrácia csökkentésének és a hatékonyság biztosításának fontosságát. Megerősítette, hogy részt fog venni a következő többéves pénzügyi keret kialakításában, hangsúlyozva, hogy a kohéziós politika az EU jövőbeli céljainak eléréséhez kulcsfontosságú.
Mivel az olyan természeti katasztrófák, mint az áradások és erdőtüzek, egyre gyakoribbá válnak, Fitto szerint gyors reagálásra és a megelőzés erősítésére van szükség. „Az EU éghajlat-politikai céljainak eléréséhez a kohéziós politikának is hozzá kell járulnia” – tette hozzá.
Az olasz biztosjelölt az együttműködés fontosságát hangsúlyozta különösen az EU intézményeivel és a tagállamokkal, valamint a régiók és helyi hatóságokkal. A közös felelősség és a párbeszéd alapelveit követve, a cél az, hogy sikeresen végrehajtsuk az EU jövőbeli politikáit és biztosítsuk a polgárok jólétét és biztonságát – zárta beszédét.
Gerzsenyi Gabriella, a Tisza párt EP-képviselője, azt a kérdést intézte a biztosjelölthöz, hogy hogyan biztosítaná az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a források hatékony felhasználásának erősödését, és hogyan kezeli majd kohéziós a forrásokhoz való hozzáférést azokban az országokban, ahol a kormány nem hajlandó betartani a felhasználásukkal kapcsolatos követelményeket. Fitto válaszában elmondta: szoros kapcsolatot alakít ki, az uniós számvevőszékkel, az Európai Ügyészséggel, és az EU csalás elleni hivatalával.
„Ez lehetővé teszi számunkra, hogy komoly és határozott választ adjunk azokra a kockázatokra, amelyek ezen alapok felhasználásához kötődhetnek.” Hozzátette, hogy támogatni fogja a jogállamisági intézkedéseket, és párbeszédet folytat majd a tagállamokkal a felmerülő nehézségekről.
Emellett hangsúlyozta a közvetlen finanszírozás felhasználásának javítását, amely fontos lépés lehet a hatékonyabb alapfelhasználás elérésében. Dobrev Klára, a DK EP-képviselője arra volt kíváncsi, hogy Fitto, biztosként támogatni fogja-e a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárásokat.
A biztosjelölt megerősítette, hogy egyenlő távolságot fog tartani minden egyes tagállamtól. „Ismerem az Európai Bizottság szerepét, a szerződéseket és a magatartási kódexet, amelyet a bizottság tagjainak be kell tartaniuk” – hangsúlyozta. Deutsch Tamás, a Fidesz képviselője, azt kérdezte a biztosjelölttől, hogy hogyan garantálja majd, hogy a szükséges pénzügyi támogatás valóban eljusson a természeti katasztrófák sújtotta tagállamokhoz és régiókhoz, és hogyan biztosítja hatékony elosztásukat.
Fitto szerint a természeti katasztrófák esetében az azonnali beavatkozásra és a megelőző intézkedésekre kell fektetni a hangsúlyt. Az azonnali beavatkozás esetében a helyi autonómia szerepe kulcsfontosságú, míg megelőzés terén az Európai Bizottság, éghajlati alkalmazkodási tervet fog kidolgozni a katasztrófák elkerülése végett. Hangsúlyozza, hogy a segélyezési folyamatokat fel kell gyorsítani, hogy gyors és rugalmas támogatást tudjanak nyújtani az érintett területeken.