Európai Unió
Holland EP-képviselő: Az Európai Unió egy végtelenül korrupt rendszerré vált
Rob Roos szerint nincs szükség Brüsszelre ahhoz, hogy az EU jól működjék, a hatalmat tehát vissza kell adni a tagállamoknak
– A liberálisok szerint az Európai Unió csak úgy válhat erősebbé és hatékonyabbá, ha föderatív irányba mozdul el. Csakugyan erre lenne szükségünk: a nemzetállamok leépítésére és egy európai egyesült államokra?
– Az európai egyesült államokkal szemben én az egyesült államok Európájában hiszek. Azt akarom, hogy szuverén államokban, gazdasági alapon működjünk együtt, ahelyett, hogy egy még szorosabb unióban élnénk. Az Európai Uniót azért hozták létre, hogy jobbá tegye az EU-ban élő emberek életét. Most azt látjuk, hogy minden egyre antidemokratikusabb. A döntéshozatal eltávolodik az emberektől. Az, ahogy az Európai Bizottság jogszabályokat alkot, valahol hajmeresztő. Számomra tényleg hihetetlen, hogy egyes döntéseket nem választott és kinevezett emberek hoznak meg. Ez egy tévút. Az ukrajnai invázióval kapcsolatban láttuk, a tagállamok nagyon, nagyon gyorsan össze tudnak fogni. Nincs szükségünk egy bizottságra ahhoz, hogy a problémáinkat megoldjuk. Ha tényleg válság van, akkor képesek vagyunk – a múltban is képesek voltunk – együttműködni.
– Mit gondol Emmanuel Macron sokat kritizált „stratégiai autonómiájáról”?
– Tetszik. Komolyan. Nem túl gyakran fordul elő, hogy valamiben osztom Macron elképzeléseit, de ez nagyon jól hangzik. Miért kéne mások után mennünk mindig mindenben?
– Néha úgy tűnik, hogy Brüsszel a világ minden problémájával foglalkozik, csak éppen az itt élőkével nem. Vagy tényleg az LMBTQ-jogok és a harmadik világ sorsa az európai emberek legégetőbb problémája?
– Az egyik legfontosabb problémánk, természetesen, az illegális bevándorlás, amit meg kellene állítani, méghozzá nagyon gyorsan, de erre nem képesek. A fizetőképes és megbízható energia hiánya ugyancsak óriási probléma, és ezt csak súlyosbítja az „Európai Zöld Megállapodás”, ami tényleg rossz, minden szempontból. De említhetném a Digitális Menetrendet is, ami a digitális személyazonossággal és a központi banki digitális valutával nem szól másról, mint az emberek totalitárius rendszereket idéző ellenőrzéséről. Ezek azok, amik engem és sokakat igazán aggasztanak. Szóval, amit Brüsszel csinál, az nem igazán szolgálja az emberek javát, pedig ez lenne a feladatuk: az élet jobbá tétele. Mire van szüksége Európának? Több energiára – megbízható és megfizethető energiára –, és több munkahelyre, amit a kisvállalkozások megerősítésével lehet elérni. Ehhez viszont dereguláció kell, mert az unió elképesztően bürokratikus. Az Európai Uniónak irányt kell váltania a decentralizáció felé, a hatalmat vissza kell adni a tagállamoknak, ösztönözni kell a kisvállalkozásokat, támogatni kell a családi értékeket az LMBTQ-ügyek helyett, és meg kell erősíteni az oktatási rendszert. A gyerekeknek matematikát, írást, történelmet kell tanulniuk az iskolában nem „gender studiest”.
– Ha már szóba hozta a migrációt... Hollandia régóta multikulturális ország. Inkább az előnyei vagy a hátrányai látszanak a bevándorlásnak?
– Szögezzük le: nem vagyok a bevándorlás ellen, de az üzleti világból jöttem. A cégemhez azokat az embereket vettem fel, akikre szükségem volt. Az ajtó nem állt nyitva mindenki előtt, aki bejött és azt mondta, hogy „Munkát akarok. Szükségem van egy állásra, és adjanak nekem egy házat, és védjenek meg mindenkitől stb…” Az illegális bevándorlás az ilyen. Egy állam megkérhet embereket, hogy jöjjenek be, olyan embereket, akikre szüksége van, például az IT szférában vagy más ágazatokban. De nagyon fontos, hogy egy ilyen meghívás csak arra az időre szól, amíg a bevándorlók dolgoznak, vagyis nem örökre. Sok ország áll így a kérdéshez. Például Dubai vagy Abu Dhabi: oda lehet menni, ott lehet dolgozni. Ha szükségük van rád, szívesen látnak. De abban a pillanatban, amikor már nincs munkád, menned kell. És senki sem hőzöng emiatt, ez a normális, mindenki elfogadja. A mi nyugati társadalmunk sajnos mindenki előtt kaput nyitott. Ezen kéne sürgősen változtatni. Ahogy mondtam, csak azokat lenne szabad beengednünk, akikre szükségünk van. És amikor már nincs rájuk szükségünk, akkor menjenek haza. Szerintem ez így igazságos. Nem oszthatunk meg mindent az egész világgal. Ahhoz túl kicsik vagyunk.
– Mit gondol a magyar kormányt ért sorozatos támadásokról? Brüsszelben mintha ördögtől való lenne a keresztény gyökereink, a hagyományos értékek és a nemzeti érdekek védelme.
– Brüsszel fenyegetésként tekint a konzervatív kormányokra, és nem valódi kérdésekkel és érvekkel mennek nekik, hanem azzal, hogy melegellenesek, semmibe veszik az emberi jogokat. Ez nem fair. De a rendszer így működik. Mindig ez lesz a szöveg, ha valahol – teljesen mindegy, hogy hol – egy valóban konzervatív kormány alakul. Brüsszelnek csak olyan kormányok kellenek, amelyek egy még szorosabb unióért küzdenek. Ezért rengeteg pénzt adnak a szocialista kormányoknak – tulajdonképpen megvesztegeti azokat –, amelyek teljes vállszélességgel kiállnak az európai egyesült államok gondolata mellett, támogatják az LMBTQ agándát stb. Tehát a rendszer velejéig korrupt. Tényleg az, hiszen ez a pénz a keményen dolgozó európai emberektől származik. Ők pedig visszaélnek vele.