Életmód

Előnybe kerülnek a zöldebb „kütyük”

A Greenpeace tizenhat fogyasztói elektronikai vállalatot értékelt, a cégek némelyike nem teljesíti környezetvédelmi vállalásait

Alapos jelentésben értékelte a Green­peace a fogyasztói elektronikai vállalatok környezeti hatásait. A listán az Apple vezet a Samsung és a többi rivális előtt, amelyek egyelőre nem képesek a nyomába érni. A Greenpeace International Zöld kütyük: a jövő tervezése című jelentésében tizenhat vezető fogyasztói elektronikai cég eddigi zöldítő lépéseit és jövőbeni feladatait leltározta. Az interneten elérhető jelentést – bár hazánkra nem tér ki – érdemes elolvasni, mert figyelemre méltó adatokat tartalmaz a környezettudatos vásárlóknak.

mobil
Phil Schiller, az Apple alelnöke legújabb fejlesztéseik bemutatóján. Lassan a mobilok is „kizöldülnek” (Fotó: Reuters/Stephen Lam)

Jó hírt és rosszat egyaránt tartalmaz a Greenpeace International Zöld kütyük: a jövő tervezése című jelentése című, frissen kiadott dokumentuma. Az anyagból kiderül, hogy a mobiltelefon-piac együttesen több mint felét lefedő Samsung, Apple és Nokia telefonjai most már mentesek a legveszélyesebb anyagoktól, a polivinil-kloridtól (PVC) és a brómozott égésgátlóktól (úgynevezett BFR-ektől). De az Apple az egyetlen vállalat, amelyik ezeket az anyagokat minden termékéből száműzte, s nemrégiben újabb biztató lépéseket jelentett be a termelésben felhasznált vegyi anyagok csökkentésére.

Kevéssé szívderítőbb az a tény, hogy a világ egyik legnagyobb elektronikai vállalata, a Samsung eddig nem tudta teljesíteni célkitűzéseit a mobilokon kívüli termékei körében. Ezért a Dellhez hasonlóan visszalépett a korábbi nyilvános kötelezettségvállalásaitól. Sajnos a mobilok és táblagépek piacán terjeszkedő Amazon és a Microsoft is csak nagyon szerény vállalásokat tett, illetve semmilyen előrelépésről nem tudott beszámolni a nyilvánosságnak. A Lenovo és a Huawei viszont pozitív példát mutatva kis naperőműveket telepít üzemeibe. Az Apple pedig még ennél is tovább ment, mert most tervezi első, száz százalékban megújuló energiát használó üzemét, amelyben iPhone-képernyőket gyártanának. A Greenpeace szerint a legfontosabb lépés az elektronikai iparág méregtelenítése érdekében a beszállítói láncok átláthatóvá tétele, valamint az összes veszélyes vegyi anyag kivonása a teljes beszállítói láncból.

Az elektronikai ipar mint az innovációkban élen járó szektor tökéletes helyzetben van ahhoz, hogy újragondolja, miként készíti és népszerűsíti telefonjainkat, laptopjainkat és tévéinket. Itt az ideje, hogy a vállalatok nyíltan bemutassák nekünk, hogy ezek az eszközök miből is készülnek; és hogy más, zöldebb jövőt tervezzenek – mondta a jelentéssel kapcsolatban Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

A dokumentumból kiderült az is, más ágazatok, így például a textilipar, már megmutatták, hogy ez megvalósítható. A Greenpeace Detox kampányának is köszönhetően mostanra húsz globális textilipari vállalat kötelezte el magát, hogy 2020-ig felhagy minden veszélyes vegyi anyag felhasználásával. Az eredményekből az is látszik, hogy összességükben az elektronikai vállalatok egyelőre képtelenek kezelni növekvő energialábnyomukat. Az előrejelzések szerint 2014-ben a legnépszerűbb fogyasztói elektronikai termékek eladott darabszáma eléri a 2,5 milliárdot. Ez a gyors ütemű növekedés alapjaiban kérdőjelezi meg a jelenlegi, egyre növekvő fogyasztásra ösztönző üzleti modell fenntarthatóságát. A Greenpeace jelentése kiemeli, hogy a helyzet iparági szintű kezelése elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerülhessük a növekvő környezetvédelmi katasztrófát.