Életmód
Ezért öregszik gyorsabban a nyak bőre, mint az arcunké
Mutatjuk az okokat és a megoldást!
Miért tűnik úgy, hogy a nyakunk bőre gyorsabban öregszik, mint az arcunké? A nyak bőre különbözik az arc bőrétől, és ezért a kettő eltérő ütemben változik, ahogy öregszik. A változás elkerülhetetlen az életkor előrehaladtával. Általában először a nyakon és az arcon láthatók az öregedés jelei, és bár az arcon megjelenő ráncok egy része általában a sok nevetés és mosolygás következtében alakul ki, ez a változás nem mindig örvendetes látvány.
Cikkünkben szakértők elárulják, hogy mi a különbség a nyak és az arc bőre között, mi okozza a bőr megereszkedését, valamint a lehetséges kezelési lehetőségeket.
A nyak bőre vékonyabb, mint az arcbőr
A nyak bőre vékonyabb, mint az arcbőr, ezért előfordulhat, hogy a nyak rugalmassága gyorsabban csökken. A nyakunknak „eltérő az érrendszeri és idegi eloszlása, és általában kevésbé védett, mint az arc” – magyarázta dr. Doris Day bőrgyógyász. A nyak bőrének emellett „kevesebb zsírmirigye van, és a mögöttes izmok kevésbé támasztják alá, amely hozzájárulhat a gyorsabb megereszkedéshez” – mondta dr. Ramtin Kassir arcplasztikai és helyreállító sebész.
A napozás, a nem elegendő fényvédő krém, valamint a nyak ismétlődő mozgása és hajlítása miatt gyakori, hogy a harmincas éveik közepén vagy később járó emberek észreveszik, hogy megereszkedik a nyakuk.
A nyak megereszkedése már a húszas évei végén és a harmincas évei elején megjelenhet, bár a szakértők szerint ez gyakrabban észlelhető a negyvenes, ötvenes éveiben. „Ez a természetes öregedési folyamat részeként történik, amely idővel a kollagén- és elasztintermelés csökkenéséhez vezet” – mondta dr. Marisa Garshick bőrgyógyász. „Ahogy ezek a fehérjék csökkennek, a bőr elveszti feszességét és rugalmasságát, amely megereszkedik.”
Mit értünk a bőr rugalmassága alatt?
„A rugalmasság a bőr azon képességére utal, hogy megnyúlik, majd visszanyeri eredeti formáját” – magyarázta Kassir. A bőr rugalmasságának minősége nagyrészt olyan fehérjéknek tulajdonítható, mint a kollagén és az elasztin, amelyek a dermisben, közvetlenül a bőr felszíne alatt találhatók.
„Idővel több tényező is a rugalmasság elvesztéséhez vezethet, beleértve az öregedést, a túl sok napsugárzást, a dohányzást, a helytelen táplálkozást és a kiszáradást is” – mondta Garshick. „Ahogy öregszünk, a szervezet kevesebb kollagént és elasztint termel, és ezeket a fehérjéket a környezeti tényezők is károsíthatják, így a bőr nem pattan vissza, mint korábban.”
Meg lehet-e akadályozni a rugalmasság elvesztését?
Nem titok, hogy rengeteg szépségápolási termék van a piacon, amelyek feszesebbé teszik a bőrt, és megakadályozzák a megereszkedését. Míg a krémek, testápolók és szérumok segíthetnek lelassítani a bőr rugalmasságának elvesztését, „hatékonyságuk az összetevőktől függ, és attól, hogy valaki mennyire következetesen használja őket” – mondta dr. Dendy Engelman bőrgyógyász.
Ha valaki szeretné megelőzni a nyakán lévő bőr megereszkedését, többféle életmódbeli szokás, bőrápoló termék és kezelés is elérhető. „Fontos, hogy rendszeresen alkalmazzunk fényvédőt a nap által okozott károk elleni védekezés érdekében, helyezzük előtérbe a hidratálást, és használjunk olyan összetevőket, mint a retinoidok, peptidek és hialuronsav” – mondta Engelman. Míg ezek a termékek nem tudják teljesen megállítani a rugalmasság elvesztését, „bizonyára segíthetnek a bőrnek azáltal, hogy megakadályozzák a kollagén és elasztin elvesztését, és javítják annak általános megjelenését” – mondta Garshick.
Az olyan összetevők, mint a retinoidok, a peptidek, a hialuronsav és az antioxidánsok köztudottan támogatják a kollagéntermelést és a hidratálást, amely fokozhatja a rugalmasságot, és fiatalosabb megjelenést kölcsönözhet a bőrnek.
Kezelési lehetőségek a rugalmasság elvesztésének visszafordítására
Nincs azzal semmi baj, ha a bőr megereszkedik, és a nyak bőre természetes módon veszít rugalmasságából. Ugyanakkor azzal sincs semmi baj, ha feszesebbé akarja tenni a bőrét és feltölteni annak rugalmasságát. Íme, néhány lehetőség, amellyel csökkenteni lehet a nyak bőrének megereszkedését és növelni a bőr rugalmasságát:
- Lézeres kezelések: A lézeres kezelések az egyik legjobb módszer a bőr rugalmasságának javítására és a megereszkedés leküzdésére. A lézerek, mint például a frakcionált szén-dioxid, serkenthetik a kollagéntermelést, feszesítik a bőrt, és javítják annak rugalmasságát. A kezelés során apró sérüléseket hoznak létre a bőrben, amely arra készteti a szervezetet, hogy több kollagén és elasztin termelésével helyreállítsa magát. Ez a folyamat általában több kezelést igényel, és bár előfordulhat némi leállás, az eredmények néhány hónap alatt fokozatosan javulnak, ahogy a bőr természetes módon újjáépül, és kollagén termelődik.
- Helyi kezelések: A retinoidokat, peptideket és hialuronsavat tartalmazó bőrápoló termékek rendszeres használata idővel javíthatja a megereszkedett bőr megjelenését.
- Invazív eljárások: A kifejezettebb megereszkedés érdekében megfontolhatók a sebészeti lehetőségek, például a nyak emelése. Vannak nem sebészeti alternatívák is, mint például a rádiófrekvenciás kezelések vagy az ultrahang-terápia, amelyek hatékonyan feszesítik és emelik a bőrt.
- Fényvédelem: A fényvédő krém rendszeres alkalmazása megvédheti a bőrt az ultraibolya-károsodástól, amely felgyorsítja az öregedést.
- Hidratálás: A bőr hidratálása is segíthet a bőr rugalmasságának megőrzésében.
- Egészséges életmód: A kiegyensúlyozott, vitaminokkal és antioxidánsokkal teli étrend, a dohányzás kerülése és az alkoholfogyasztás korlátozása mind hozzájárulhat az egészségesebb bőrhöz.
- Gyakorlatok: A nyak- és arcgyakorlatok tónusossá tehetik a terület izmait, amelyek támogathatják a bőrt.