Életmód

A csótány lesz a jövő reggelije?

Csak úgy, mint a többi rovar, potenciális fehérjepótló élelmiszerünkké válhat

Már egy ideje tudjuk, hogy a rovarok kiváló fehérjeforrásként is funkcionálhatnak, és vélhetően nagy szerepük lesz az emberi táplálkozásban. Az viszont új keletű hír, hogy még a csótány is ebbe a kategóriába tartozhat – adta hírül a Mindmegette.

A csótány lesz a jövő reggelije?
Az ehető csótányok tenyésztése nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem a gazdáknak is új lehetőséget biztosít
Fotó: AFP/Anadolu/Anadolu Agency/Daniel Cardenas

Érdemes tudni, hogy szigorú higiéniai szabályok mellett már Európában is működnek rovarfarmok, és ezek iránt bizony egyre nagyobb a kereslet. Ez azzal magyarázható, hogy a húsipar hatalmas mértékben megterheli a környezetet: az állattenyésztés óriási környezeti károkat okoz, a növekvő takarmányigény pedig az erdőállományt fenyegeti.

Rendkívül szívósak

Az ehető csótányok tenyésztése azonban nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem a gazdáknak is új lehetőséget biztosít, hiszen ezek az állatok könnyebben kezelhetőek, kevesebb takarmányra van szükségük, és több „húst” biztosítanak. Emellett köztudott, hogy a csótányok rendkívül szívósak, a paraziták és a betegségek sem támadják meg őket, ráadásul a hulladékot is nagyon jól hasznosítják.

A nyereséges üzlet alapja tehát adott, hiszen már az a technológia is létezik, amellyel megőrizhető a rovarok kiváló tápértéke. Így tehát könnyen elképzelhető, hogy a jövő fehérjeforrása a csótányokból származik majd.

Kapcsolódó írásaink