Életmód
Tovább működnek a háztartási gépek, ha betartunk pár szabályt
Kevesebb javítás és jobb energiahatékonyság érhető el
Háztartási eszközeinkről is gondoskodni kell a hosszú élettartamúk megőrzéséhez (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/Mint Images/Mint Images
Így vigyázhatunk a háztartási gépeinkre:
Hűtő
- A hűtőszekrény hátulján található kondenzátorrácsra gyakran rárakódik a por és a szennyeződés, ami rontja a hűtés hatékonyságát. Ezért évente legalább egyszer ajánlott leporszívózni vagy áttörölni.
- Sok hűtőszekrény belsejében, a hátsó falon található egy lyuk, amely arra szolgál, hogy elvezesse a hideg felületen kicsapódott és összegyűlt nedvességet. Ezt is rendszeresen tisztítani kell.
- Időnként ellenőrizni kell az ajtó gumiszigetelését is, hogy nincs-e rajta repedés vagy deformáció. Hiba esetén cseréltessük ki a tömítést, mert a nem megfelelő szigetelés mellett kiszökik a hideg.
Szárítógép
- A szöszszűrőt minden használat után ki kell tisztítani, de időnként érdemes alaposabban, meleg, szappanos vízzel is átmosni. Az eltömődött szűrő ugyanis akár tűzveszélyhez is vezethet.
- Ha a készülék nincs bekötve a szennyvízlefolyóba, a kondenzvíz-tartályt is minden szárítási ciklus után ki kell üríteni.
- Ha a szárítógép rendelkezik külső szellőzőnyílással, azt is rendszeresen ellenőrizni, tisztítani kell.
Mosógép
- Használat után töröljük át az ajtó peremét és a gumitömítést, majd hagyjuk is nyitva az ajtót. Ezzel megelőzhető, hogy a bennmaradt nedvesség miatt penész alakuljon ki a gépünkben.
- Mivel egy idő után a mosószer és az öblítő lerakódást képezhet az adagolórekeszben, ezt az alkatrészt is ajánlott rendszeres időközönként tisztítani.
- Általában a mosógépek elülső oldalán, alul, jobb vagy bal oldalon helyezkedik el egy kis ajtó: ezt kinyitva férünk hozzá a vízleeresztő szivattyú szűrőjéhez. Ez gyűjti össze a ruhákból a dobba kerülő kisebb tárgyakat, pl. leszakadt gombokat, aprópénzt, hajcsatokat, stb., így rendszeresen ellenőrizni, tisztítani kell.
- Ha kemény víz folyik a csapból, akkor fontos, hogy a vízbevezető szelep szűrőjét is rendszeresen ellenőrizzük, mert ezt eltömíthetik a vízből kiváló ásványi anyagok, akadályozva ezzel a mosógép működését.
Mosogatógép
- A mosógéphez hasonlóan a mosogatógép is csak akkor tudja ellátni a feladatát, ha tisztán tartjuk. Javasolt ezért a belső felületet és az ajtó gumitömítését legalább kéthetente megtisztítani mosószeres törlőkendőt vagy szivacsot használva.
- Nem maradhatnak ki a tisztítási rutinból a szűrők sem. Ennek alapos tisztítása azért fontos, mert ez az alkatrész szűri ki a mosogatási folyamat során az ételmaradékokat, amelyek rossz szagot okozhatnak, szélsőséges esetben pedig a használt mosogatóvíz leeresztését is megakadályozhatják.
- Rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén tisztítani kell a szórókarok lyukait is, hiszen, ha ezeket ételmaradék tömi el, az edények mosogatása nem lesz hatékony a vízpermet nem megfelelő erőssége miatt.
- Amennyiben olyan készülékkel rendelkezünk, ahol a vízbevezető tömlő vízvezeték-csatlakozásánál egy szűrő is található, ezt szintén rendszeresen ellenőrizni és tisztítani kell.