Életmód

Ez az az életkor, amely felett rosszabbul bírjuk az alkoholt

Az idősebb szervezet nehezebben bontja le

Az emberek 44 és 60 éves korukban drámai mértékben öregszenek – derült ki a Stanford Egyetem legújabb kutatásából. A jelentős molekuláris eltolódások miatt a szervezetük nehezebben bontja le az alkoholt és a koffeint is. Így nem meglepő, hogy a középkorúaknak jobban fáj a fejük italozás után – írja az Origo.

Ez az az életkor, amely felett rosszabbul bírjuk az alkoholt
Idősebb a korban a szervezet nehezebben tolerálja az alkoholfogyasztást (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/DPA Picture-Alliance/DPA/Daniel Vogl

„Nincs sok minden, nem sok vizsgálatot végeztünk a másnaposság életkorral való összefüggésére vonatkozóan. Nem ismerjük jól a másnaposságot kiváltó ok-okozati tényezőket, de ismerünk néhányat – például a vér alkoholtartalmát és azt, hogy mennyi ideig marad az alkohol a vérben” – nyilatkozta a New York Post-nak dr. Daniel Puleston immunológiai adjunktus, aki szerint nehéz is tudományos vizsgálatokat végezni a másnaposságról.

A kutatások azt mutatják, hogy az életkor előrehaladtával a máj gyengébben működik, a szervezetben kevesebb víz van, illetve izomtömeget veszítünk, ami azt jelentheti, hogy magasabb alkoholkoncentráció marad a véráramban.

Egy tanulmány szerint a másnaposság súlyossága valójában csökken az életkorral, mert a fogyasztók egyre jobban bírják az alkoholt, és kevésbé érzékenyek a fájdalomra az életkor előrehaladtával. Mások azonban szörnyű másnapossággal küzdhetnek, ahogy öregednek, mert nem isznak gyakran, vagy éppen gyógyszert szednek, ami miatt kevésbé bírják az italt.

Objektum doboz

Kapcsolódó írásaink