Életmód
Nyolc hely a lakásban, ahol penész rejtőzhet
Muszáj felderítenie és kiirtania, mert a feketepenész spórái méreganyagokat tartalmaznak

Ahogy egyre hidegebbé válik az idő, az ember hajlamos rá, hogy egyre kevesebbet szellőztessen. Pedig ez nagy hiba.
Minél magasabb ugyanis a páratartalom a lakásban, annál valószínűbb, hogy megindul a penészesedés a nedvesség hatására.
Kiderült, hogy otthonunkban több olyan hely is található, ahol akár halálos veszélyt is jelentő penészgombák telepedhetnek meg.
A penész általában nedves helyeken tenyészik, így nem meglepő, hogy fürdőszobáink a baktériumok legnagyobb táptalaja, a brit fürdőszobák közel fele sújtja.
A cikk szerint a lakásban a fürdőszobákban, a hálószobákban, a konyhákban és az ablakokon vagy ablakok körül található egészségre ártalmas penészgomba.
Ezt mi kiegészítenénk azzal, hogy rendszerint a kád és/vagy a zuhanytálca körül alakul ki, ha nem takarítjuk és mossuk le ecettel rendszeresen, illetve a zuhanyfüggönyön telepszik meg, ha fürdés után nem húzzuk szét, hogy megszáradjon, illetve ha hetente egyszer nem töröljük át ecetes ruhával vagy szivaccsal.
A következő négy leggyakoribb előfordulási hely, ahol a penészgomba hajlamos elszaporodni, a fal (különösen rosszul szigetelt épületeknél a sarokban, ahol hőhíd keletkezhet), a mennyezet (különösen, ha gipszkarton álmennyezet borítja), a bútorok mögötti falrészek és maguk a bútorok.
Például előfordulhat a hálószobában az ágy fejtámlája mögött, konyhában a konyhaszekrény mögött, a téli hónapokban nem fűtött szobában a bútorok hátsó falán. Sőt: a gipszkartonnal borított
De miért ilyen fontos, hogy a penészről beszéljünk? A feketepenész, vagyis a stachybotrys chartarum a legrosszindulatúbb élősködők egyike, spórái méreganyagokat tartalmaznak. Belélegezve tüdőbetegségeket, asztmát, allergiát, de akár vérzést is okozhat. Rákkeltő, és a beteg, legyengült immunrendszerű embereket még jobban megbetegíti. Gyerekekre nézve még veszélyesebb.
Mi a teendője? Különböző penészölő, gombaölő szerekkel kell kezelnie az érintett felületet. Ha a függöny, bútorszövet penészes, ki kell cserélni újra, és ha a gipszkarton pedészedett be, le kell szerelni és ki kell dobni.
A csempéről, kemény felületekről ecettel, gombaölő szerekkel letakarítható.
A lakásban ne legyen 40-45%-nál magasabb páratartalom, gyakran takarítsa, gyakran szellőztess, és ha megoldható, a hőhidakat megfelelő, szakszerűen beépített szigeteléssel szüntessétek meg.