Életmód
Karácsonyi kacsavacsora
Kezdődhet a lakoma!

Egy megtermett szárnyasból egy egész menüt el lehet készíteni, úgy hogy minden alkatrészét, beleértve a belsőségeket is felhasználjuk.
Előétel: sült kacsamáj bundázott kalácson, mézes vörösbor mártással

A kacsa mája egy értékes alapanyag, de nem a legdrágább szárnyasmájak közé sorolható. Első fogásnak kiváló és jól mennek hozzá az édeskésebb ízek.
Hozzávalók:
1 kg pecsenye kacsamáj
50 dkg kalács (lehet picit szárazabb is)
3 tojás
só, pici liszt
A mártáshoz:
1 üveg vörösbor
10 dkg méz
10 dkg áfonyalekvár
2 evőkanál keményítő
1 fürt szőlő
Elkészítés:
A felszeletelt kalácsot a felvert tojásba áztatjuk és hagyjuk, hogy egy kicsit megszívják magukat a szeletek. Közben egy kisebb edényben mézet hevítünk, ez lesz a mártás alapja. Közben a kalácsokat is kisütjük kevés zsiradékon, mindkét oldalán. Ha a méz kissé karamellizálódott, hozzá keverjük az áfonyalekvárt. Ezután hozzáöntjük a 0.7 liter vörösbort.
A kész kalácsokat félrerakjuk pihenni. Az előre besózott kacsamájat csak ekkor kezdjük el kisütni olajban.
Ha a mártás felforrt, nagyon kicsi keményítőt hideg vízzel összekeverünk, majd a forró mártásba öntjük és újra felforraljuk. Tálaláskor a kész mártásból rakunk először a tányérra, ezután ráhelyezzük a bundás kalácsot, amire majd a frissen kisütött májszeletek kerülnek. A szőlőt díszítésnek használjuk.
Leves: Tárkonyos kacsaragu

Hozzávalók:
0,5 kg kacsahús (kacsaaprólék, szárnya, lába, nyak, zúza, szív, fej, nyelv)
2 közepes db sárgarépa
1 közepes db fehérrépa
1 kis db karalábé
1 kis fej vöröshagyma
1 tk tárkony (szárított)
só ízlés szerint
ételízessítő ízlés szerint
2 dl tejföl
fél citrom
Elkészítés:
A kacsa aprólékot (szárnyak, farhát, zúza, nyak) feltesszük hideg vízben főni sóval, ételízesítővel és szárított tárkonnyal. Lassú tűzön, kb. 1 órát főzzük.
A meghámozott zöldségeket is beletesszük a levesbe, majd tovább főzzük lassú tűzön, amíg a zöldségek is megfőnek.
Ha már a hús és a zöldség is puha, a tejfölt a levesből kiszedett lével elkeverjük, hogy csomómentes legyen, és beletesszük a levesbe. Végül egy fél citrom levét is belefacsarjuk.
Kacsasült édesburgonyával, és almával

A kacsasülthöz
2 db kacsacomb, egy egész bőrös kacsa mell két részre vágva
só, bors
4 - 6 gerezd fokhagyma
1 fej hagyma (nagy)
3 - 4 szem szilva
2 ek méz
2 - 3 ág kakukkfű
3 ág rozmaring
150 ml víz
Az édesburgonya-püréhez
2 - 3 db édesburgonya
60 g vaj
40 ml tejszín
só, bors
1 csipet szerecsendió
1 szál újhagyma
Az almaraguhoz
500 g alma
120 ml fehérbor
4 rúd fahéj
1 tk őrölt fahéj
1 tk gyömbér
1 tk szerecsendió
só, bors
1 db citrom reszelt héja
2 csipet cukor
A kacsa húsdarabok mindkét oldalát sózzuk és borsozzuk, majd egy sütőtálba rakjuk őket. A fokhagymákat megroppantjuk, a vöröshagymát cikkekre vágjuk, és pár szelet almával mehetnek is a kacsa mellé. Rácsorgatjuk a mézet, megszórjuk a kakukkfűvel és az apróra vágott rozmaringgal, aláöntjük a vizet, és először 240 fokos sütőben 15-20 percig sütjük, majd további 1 óra 20 percen át, 150 fokon. Ha nagyobbak a húsdarabok, növeljük a sütési időt!
Az édesburgonyát kisebb kockákra vágjuk, és enyhén sós, forró vízben puhára főzzük. Leszűrjük, visszarakjuk az edénybe, hozzáadjuk a vajat és a tejszínt, és még melegen összetörjük. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a szerecsendiót, majd belekeverjük az apróra vágott újhagymát is, és félrerakjuk A ropogósra sült kacsa combját és mellét az édesburgonya-pürével és a fűszeres sült almával és szósszal tálaljuk.