Egészség
Öndiagnózis a nyelv alapján
A normálistól való, bármilyen eltérés esetén fontos, hogy ne öndiagnosztizáljunk, és ne öngyógyítsunk, hanem forduljunk szakemberhez
„Az egészséges nyelv általában rózsaszínű, vékony, alig látható fehér lepedékkel, felülete sima, repedések és fekélyek nélkül. Bármilyen eltérés okot kell hogy adjon arra, hogy jobban odafigyeljünk az egészségünkre” – mondja az orvos.
A nyelv színének megváltozása számos problémára utalhat. Így a nyelv teljes felületét sűrűn borító, bőséges fehér lepedék a candidiasis – egy gombás betegség, amely gyakran az immunrendszerben vagy a bélrendszeri diszbiózisban keletkezik – tünete lehet. A nyelv vörös színe viszont gyakran vészcsengő, amely esetleges veseműködési zavarokat jelez, a sárga árnyalat pedig gyakran túlzott epebántalmakat jelez, amely máj- vagy epehólyag-rendellenességgel állhat összefüggésben.
Ugyanilyen jelentősek a nyelv alakjának változásai is. A nyelv méretének növekedése, az úgynevezett glossitis gyakran pajzsmirigyproblémákkal, különösen pajzsmirigy-alulműködéssel hozható összefüggésbe. További, szintén pajzsmirigybetegségre utaló jel lehet a megnagyobbodott nyelv, amelynek szélein foglenyomatok láthatók, különösen sápadt bőr jelenlétében. Fontos tudatosítani, hogy a nyelv elváltozása csak az egyik tünet, és a pontos diagnózis felállításához orvoshoz kell fordulni.
A nyelv textúrája is sokat elárulhat az egészségi állapotáról. Például a száraz, lepedékkel sűrűn borított nyelv A-vitamin-hiányra utalhat, amely fontos a nyálkahártyák egészségéhez. Ugyanakkor a nyelv felszínén mikroszkopikus érdesség is megfigyelhető, amely a hiány korai szakaszában szinte láthatatlan. A kis piros pattanások megjelenése, különösen a nyelv hegyén a B1-vitamin hiányát jelzi, amely fontos szerepet játszik az energia-anyagcserében. A nyelv gyökerének kipirosodása és égető érzés megjelenése a B2-vitamin hiányát jelezheti, a sima, „lakkozott” nyelv pedig az anyagcserezavarok és a vitaminhiány jelei lehetnek.
Repedések és fekélyek megjelenése a nyelven nyilvánvaló ok nélkül aggodalomra ad okot, mivel ezek gyulladásos folyamatokra utalhatnak a gyomor- és bélrendszerben, krónikus vagy autoimmun betegségekre. „Meg kell jegyezni, hogy a nyelven megjelenő elváltozások nem mindig egy konkrét betegség közvetlen jelei, és más tényezők is okozhatják, például a helytelen táplálkozás, a rossz szokások, az allergiás reakciók, a kiszáradás és bizonyos gyógyszerek szedése” – hangsúlyozza Kutushov.
Ezért a normálistól való, bármilyen eltérés esetén fontos, hogy ne öndiagnosztizáljunk, és ne öngyógyítsunk, hanem forduljunk szakemberhez. Az orvos elvégezi a szükséges vizsgálatot, pontos diagnózist állíthat fel, valamint egyéni kezelési sémát dolgozhat ki.