Egészség

A vashiány öt furcsa jele

Hogyan lehet orvosolni

Mint oly sok más dolog az életben, a vashiányos tünetek is kísérthetnek minket. Egyrészt sok közülük meglehetősen általános, így könnyen feltételezhető, hogy valami másról van szó. Másodszor, sok tünet olyan fokozatosan jelentkezhet, hogy először talán észre sem veszi őket.

A vashiány öt furcsa jele
A vashiány hatással lehet az egészségre és az öregedéssel kapcsolatos tényezőkre is
Fotó: AFP/PhotoAlto/AltoPress/Frédéric Cirou

De a vashiány néha megfoghatatlan tünetei ellenére ez az állapot meglepően gyakori – különösen a nők körében.

Ha kiegyensúlyozott étrendet eszünk – amely magában foglalja a sötét leveles zöldeket, hüvelyeseket, vörös húst, baromfit, tojást, halat, teljes kiőrlésű gabonát, dióféléket és szárított gyümölcsöket –, akkor elég könnyű elegendő vasat fogyasztani pusztán étrenddel.

Mit csinál a vas?

A vas az egyik legfontosabb tápanyag étrendünkben, mivel segít a különböző fehérjéknek oxigént szállítani szervezetünkbe. Pontosabban ezek a fehérjék a hemoglobin és a mioglobin, amelyek a vörösvértesteken keresztül oxigént szállítanak a tüdőbe és az izmokhoz. Ha vörösvérsejtjeink nem rendelkeznek elegendő oxigénnel, vashiányos vérszegénység léphet fel – a vérszegénység leggyakoribb típusa a világon. Ez a hiányosság hatással lehet az egészségre és az öregedéssel kapcsolatos tényezőkre, mint például az izomerőre, az energiaszintre és a kognitív képességekre.

Mennyi vas naponta?

Ezt szem előtt tartva az is igaz, hogy az egyénnek naponta változó vasra van szüksége; korától, nemétől és étrendjétől függ. Általában a nőknek több vasra van szükségük, mint a férfiaknak, és a vegetáriánusoknak több vasra van szükségük, mint a húsevőknek. A felnőtt nőknek napi 18 mg vasra kell törekedniük, míg a felnőtt férfiaknak 8 mg-ra kell törekedniük. A vegetáriánus nőknek napi 32 mg-ra, a vegetáriánus férfiaknak pedig körülbelül 14 mg-ra kell törekedniük – vagyis közel kétszer annyira, mint húsevő társaiknak.

Mik a vashiány jelei?

Itt válnak bonyolulttá a dolgok. A vashiány határozottan okozhat tüneteket – de ezek közül sok olyan gyakori, hogy könnyen más dolgokra is betudható, mint például az elégtelen vízivás, a B12-vitamin hiánya vagy a hormonális ingadozások. A vashiány jelei, bár nem kizárólag erre az állapotra, közé tartozik a tartós fáradtság és gyengeség, csökkent energiaszint, légzési nehézség vagy légszomj a fizikai tevékenységek során, fejfájás, szédülés és kognitív változások.

Ennek ellenére van néhány árulkodó jel, amire figyelni kell. Ahogy a szervezet vashiányossá válik, és a vérszegénység rosszabbodik, a jelek és tünetek felerősödnék.

A gyakori tüneteken túl a vashiány öt szokatlan jelére kell figyelni, melyek a következők:

1. Gyulladt nyelv

Ez komoly probléma lehet, mert megnehezítheti a rágást és a nyelést, ami viszont még nagyobb kihívást jelenthet elegendő tápanyag fogyasztása. Ezért ügyeljen a nyelv duzzanatára, fájdalmára vagy az ételek ízének megváltozására. És ne felejtsd el megnézni az egész száját – ahogy a vashiány az oxigénhiány miatt fakó bőrt, úgy az íny sápadtságát is okozhatja.

2. Törékeny körmök

Bár úgy tűnhet, hogy nem kapcsolódnak testünk többi részéhez, a körmeink valójában sokat elárulnak egészségünkről. Ezért a gyenge és törékeny köröm egyértelműen tápanyaghiány jele lehet. A koilonychia nevű állapot, amely a körmök kanálszerűen homorúvá válását okozza, szintén jelezheti a vashiányt.

3. Száraz, repedezett ajkak és száj

Ha úgy tűnik, hogy az ajakbalzsam vagy hidratálás nem javítja meg kirepedezett ajkait, vigyázzon. A vashiányos emberek egy speciális típusú repedést tapasztalhatnak, amelyet szögletes cheilitisnek neveznek, és amely a száj sarkait érinti. A szögletes cheilitis krémmel vagy kenőccsel történő önmagában történő kezelése nem segít: kezelni kell a mögöttes vashiányt, hogy a repedés ne térjen vissza újra és újra.

4. Furcsa sóvárgások

Ha hirtelen olyan dolgokra vágyik, amiket semmiképpen sem szabad megenni – például piszok, agyag, festékforgács, szén, hamu, haj, szövet, kartonpapír vagy tisztítószerek –, akkor ideje vérvételre menni. A nem élelmiszerek iránti vágy egy Pica nevű állapot, és bár néha stressz, szorongás vagy más mentális egészségügyi problémák okozhatják, ez egyben a vérszegénység jele is. És ez nem csak a teljesen ehetetlen utáni vágyra korlátozódik: a jeget vagy akár a kukoricakeményítőt rágni akarás is a vérszegénység által kiváltott Pica jele lehet.

5. Hajhullás

Vékonyabbnak vagy kevésbé fényesnek tűnnek a szálak a szokásosnál? Ez a vashiány jele lehet, különösen akkor, ha vérszegénységgé alakul, ami egyes tanulmányok szerint negatívan befolyásolhatja a haj egészségét. Szerencsére ez visszafordítható. Amikor a szőrtüszők nem kapnak elegendő oxigént, nyugalmi állapotba kerülnek, és a haj kihullik, és nem nő vissza, amíg a vérszegénység nem javul.

Mely élelmiszerek tartalmaznak vasat?

A vasban gazdag élelmiszerek közé tartozik a spenót, a brokkoli, a kelkáposzta, a szardínia, a tojás, a baromfi, a tenger gyümölcsei és a hús. Egyes bolti élelmiszereket, például a reggeli gabonapelyheket és a lisztet szintén vassal dúsítják. Az alábbiakban egy praktikus lista található a legtöbb vasban gazdag élelmiszerekről.

– A hús és a tenger gyümölcsei gazdagok egyfajta vasban, az úgynevezett hemvasban, amelyet a szervezet könnyen felszív. A források közé tartozik a sovány marha-, bárány-, pulyka-, csirke-, borjú- és sertéshús. Kagyló, osztriga, kagyló, fésűkagyló, garnélarák, szardínia, rák, pisztráng, foltos tőkehal és szardella.

– A bab és a hüvelyesek gazdag növényi alapú vagy nem hem vasforrás. Ide tartozik a vörösbab, az edamame, a csicseriborsó, a lencse, a borsó, a tofu

– Sötét zöldek, mint a spenót, a brokkoli, a bab, a kelkáposzta, a mángold, a borsó és a pitypang zöldje, valamint az édesburgonya

– A diófélék és a magvak a vegetáriánus vas gazdag forrásai is. Például pisztácia, mandula, kesudió, fenyőmag, makadámdió, tökmag, szezámmag, lenmag és kendermag.

– Az aszalt gyümölcsök – mint a mazsola, datolya, füge, aszalt szilva és aszalt sárgabarack – több vasat tartalmaznak, mint friss társaik, mivel kevesebb vizet tartalmaznak, és ezért nagy a tápanyag-koncentrációjuk.

– A teljes kiőrlésű gabonák, mint a búza és a zab, valamint az álszemek, mint a quinoa.

Kapcsolódó írásaink