Egészség
Tényleg megölhet egy rúgás a családi ékszerbe?
Az mindenki tudja, hogy tagadhatatlanul fájdalmas
A legkorábbi olyan esetről szóló beszámoló, amelyben a halált kizárólag a herék sérülésének tulajdonítják, 1843-ból származik.
„Németország egyes részein létezik egy barbár szokás, hogy veszekedés esetén erőszakosan összenyomják a heréket” – olvasható az esetről szóló jelentésben. „M. Schlesier beszámol egy esetről, amikor a sérülésnek ez a fajtája hirtelen halált okozott. A beteg a földre esett, heves görcsök fogták el, és néhány percen belül meghalt.”
Sajnos az esetleírás kevés részletet közölt arról, hogy a heresérülések általi halálozás úttörője hogyan halt meg, valamint arról, hogy miért vált szokássá az ellenfelek heréinek szétzúzása. Az újabb esetek azonban helyreállították ezt az egyensúlyt.
A jó hír az, hogy ez a sérülése nem valószínű, hogy megöli az embert
„A külső nemi szervek sérülése nem gyakori és ritkán életveszélyes, de azonnali ellátást igényel a megfelelő kezelés érdekében” - olvasható az Urological Clinics of North America című szaklapban, hozzátéve, hogy a terület sérülései pusztító hosszú távú fizikai, pszichológiai és funkcionális életminőségi következményekkel járhatnak.
A mechanizmusokat, amelyek révén a heresérülés halálhoz vezethet, néhány más eset ismertetésben is felvázolják.
Az egyik esetben egy 18 éves fiatalembernek biciklizés közben megsérült a heréje. Két hónappal az eset után súlyos fájdalmat érzett a herezacskó bal oldalán, valamint lázas lett. Az orvosok arról számoltak be, hogy a tinédzser végül belehalt a szisztémás gyulladásos válasz szindrómába, ez a szervezet eltúlzott védekező reakciója a sérülésére és az orvosi sokkra.
Egy másik eset egy férfival történt, aki egy autóbalesetben sérült meg, amelynek következtében meghalt, mielőtt a kórházban elláthatták volna. A boncolás során az orvosok a halálát az egész herezacskót borító vérömlenynek tulajdonította.
„Bár a sürgősségi osztályon szakértő orvosok próbálkoztak, nem tudták újraéleszteni” – írta a csapat az International Journal of Medical Toxicology and Forensic Medicine című folyóiratban. „A testén semmilyen más sérülés nem volt elegendő ahhoz, hogy a természet rendes folyása szerint egyénileg is halált okozzon. A boncolás során a herezacskó vizsgálata feltárta a sérülés mértékét. A herezacskó sérülése elegendő volt a halál okozásához.”
A fő mechanizmus, amellyel a herét ért sérülések halált okozhatnak, valójában a megfelelő kezelés hiánya.
„Igen – a hereruptúra olyan károsodást okoz, amely kezeletlenül hagyva a szövet elhalásához vezethet” – mondta egy orvos az IFLScience-nek. „Ez a szövetelhalás nekrózishoz és végül halálhoz vezethet. Ritkán!”
Ahogy más sérülések esetében is, kérjen tanácsot orvostól, ha úgy gondolja, hogy a tünetei indokolják, és nem valószínű, hogy azon nagyon kevés ember közé tartozik, akiknek halálra balzsamozott a bőrük.