Egészség

Örökletes betegség a Parkinson-kór?

Habár rengetegen szenvednek tőle a világon, a tudomány jelenlegi állása szerint még mindig nem tudjuk, mi a pontos oka

A Parkinson-kór rengeteg embert súlyt, azonban az orvosok és a kutatók még most sem tudják pontosan, hogy milyen mértékben a genetika és milyen mértékben a környezeti hatások felelősek a betegség kialakulásáért – írja a Health legújabb cikkében.

Örökletes betegség a Parkinson-kór?
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Hans Lucas/Aline Morcillo

A Parkinson-kór egy olyan degeneratív neurológiai betegség, amely során a szervezet maga ellen fordul, és szépen lassan el elhalnak az agysejtek. Az azonban kevésbé világos – még a kutatók számára is –, hogy pontosan hogyan és miért alakul ki a betegség.

Az évek során a kutatásokból az tűnik ki, hogy a genetikai és a környezeti hatások együttesen felelősek a betegség kialakulásáért, azonban a mérték még vitatott.

Az biztos azonban, hogy a friss kutatások több olyan gént is azonosítottak, amely kapcsolatba hozható a betegség kialakulásával.

A genetika így azonban egyre biztosabb, hogy döntő szerepet játszik a betegség kialakulásában. Ezek mellett azonban vannak egyéb kockázati faktorok is, mint például bizonyos vegyszerek, növényvédő szerek és esetleges korábbi fejsérülések is.

Érdemes lehet tehát utánanézni, hogy volt-e esetleg a családban olyan, aki Parkinson-kórban szenvedett, és ha igen, felkeresni egy szakorvost konzultáció céljából.

Kapcsolódó írásaink