Egészség
Kiderült, milyen hatással van az étrendünk a májunkra
A szerv károsodásához is vezethetnek bizonyos diéták
Orosz tudósok egy csoportja jutott arra a következtetésre, hogy az epe pangása a májban – a kolesztázis – egy gyakori betegség, amely a szerv károsodásához vezet: sejthalálhoz, gyulladáshoz, duzzadáshoz és ennek következtében működésének megzavarásához. Egyes tudósok szerint az epehólyag betegségben szenvedők állapota diétákkal enyhíthető: időszakos böjtöléssel és a napi kalóriabevitel csökkentésével. Ennek a módszernek a hatékonysága azonban nem bizonyított.
A Moszkvai Állami Egyetem kutatói a diéták hatását tanulmányozták. Ehhez a szerzők 28 hím patkányt használtak fel, amelyek felének epevezetékét lekötötték, ezáltal megzavarták az epe kiáramlását a májból. Ezután az összes állatot három csoportra osztották: az elsőben a patkányok a szokásos módon ettek, a másodikban betartották a szakaszos éhezést (24 óra koplalás és 24 óra teljes etetés), a harmadikban pedig 35 %-kal kevesebb kalóriát fogyasztottak a szokásos napi étrendjükből.
A kísérlet kimutatta, hogy a kolesztázis nélküli állatok májában a diéta után az oxidatív folyamatok aktivitása, amely a sejtmembránok károsodásához és a májsejtek halálához vezet, másfélszeresére csökkent. Ez jelzi az étrendi korlátozások hatékonyságát a betegség megelőzésében.
Ha azonban már kialakult az epehólyag betegség, akkor a diétának sem pozitív, sem negatív hatása nincs a máj állapotára, ezért az orvosok nem javasolják az időszakos böjtöt és a kalóriabevitel csökkentését az ilyen zavarokkal küzdő betegeknek.
„Kolesztázisban a májsejtek károsodásának fő oka az oxidatív stressz. Vizsgálatunk kimutatta, hogy betegség hiányában a diétáknak antioxidáns hatása van. Ha azonban már epehólyag betegségben kezelik, akkor nem lesz hatásos. Ennek az az oka, hogy az epe pangása annyira megzavarja a szerv biokémiai folyamatait, hogy az étrend módosítása ezt nem tudja kompenzálni” – magyarázták a kutatók.