Egészség

Felturbózza az immunrendszert ez a tíz szuperélelmiszer

Fogyasztásukkal könnyebben felvehetjük a harcot a kórokozókkal szemben

Az őszi–téli időszakban különösen fontos, hogy fel legyünk vértezve a különféle fertőző betegségekkel szemben – írja a Hazipatika.com.

Felturbózza az immunrendszert ez a tíz szuperélelmiszer
Képünk illusztráció
Fotó: Science Photo Library via AFP/Cristina Pedrazzini

1. Joghurtból a legegészségesebb az ízesítetlen, natúr verzió, illetve a görög joghurt. A bennük lévő probiotikumok segítenek abban, hogy az emésztőrendszer megfelelően működjön.

2. A zabban és a zabpehelyben található béta-glukán egy antioxidáns hatásokkal bíró rost. Serkenti az immunrendszert, gyorsítja a sebgyógyulást, és az antibiotikumok hatását is erősíti. A zabpelyely friss gyümölcsökkel, olajos magvakkal is feldobható.

3. A fokhagymában rengeteg az antibakteriális hatású allicin, amely segít abban, hogy felvegyük a harcot a fertőzések ellen. Napi két gerezd nyers fokhagyma fogyasztásával könnyebb elkerülni a náthát.

4. Akik két héten át napi öt csésze feketeteát ittak, tízszer ellenállóbbak lettek a vírusos fertőzésekkel szemben, mint akik placebó forró italt – derült ki egy amerikai kutatásból. Ez a hatás a teában található L-theanin nevű aminosavnak köszönhető.

5. A gomba növelheti a fehérvérsejtek aktivitását, amelyek így jóval hatékonyabban tudnak harcolni a fertőzések, vírusok és baktériumok ellen.

6. A tengeri herkentyűkben, a kagylóban, az osztrigában, a rákban és a homárban rengeteg szelén és olyan fehérje található, amelyek segítenek a vírusok elpusztításában. A lazac, a makréla és a hering pedig omega–3 zsírsavakban gazdag, amelynek gyulladáscsökkentő hatása van.

7. A sötét színű leveles zöldek, mint a kel, a spenót, a fodros kel, a saláta vagy a rukkola szintén valódi superfoodok, hiszen gazdag folsav-, cink-, kalcium-, vas-, magnézium-, C-vitamin- és rostforrások. A zöld tea szintén bővelkedik antioxidánsokban, gyulladáscsökkentő anyagokban, és bizonyítottan segíthet csökkenteni egyes betegségek kialakulásának esélyét.

8. A bogyós gyümölcsöket télen fagyasztva is fogyaszthatjuk, így is éppolyan értékes tápanyagokat tartalmaznak. A málna remek rostforrás, ráadásul tele van C-és K-vitaminnal, illetve mangánnal. A bodza rengeteg A-, C- és B6-vitamint tartalmaz, emellett sok benne a kálium és a vas. Nyersen viszont ne fogyasszuk, mert megterhelheti a gyomrot, inkább válasszuk a minél kevesebb cukorral készült szörp vagy lekvár változatot! A szeder kiváló mangán-, K1- és C-vitamin forrás, ráadásul egy csésze szederben benne van a napi rostszükségletünk egyharmada. A kék áfonya jót tesz a szívnek, hiszen képes csökkenteni a vérben a káros koleszterin szintjét. Egy csésze eper bőven fedezi a napi C-vitamin szükségletünket. Nagyon jót tesz a szívnek, segít a vércukorszint szabályozásában, és gyulladáscsökkentő hatású. A vörösáfonya magas antioxidánstartalma miatt remek érvédő, ezért a szívre is áldásos hatással van.

9. Az avokádó tele van magnéziummal, káliummal, valamint egyszeresen telítetlen zsírsavakkal. Számos felhasználási lehetősége van, és igazán könnyű elkészíteni, de nyersen, önmagában is fogyasztható.

10. A tojás azon kevés élelmiszerek egyike, amely az összes nélkülözhetetlen aminosavat tartalmazza. Emellett magas a fehérjetartalma, és két erős antioxidáns is van benne (lutein és zeaxanthin), amely védi a látást, illetve a szem egészségét.

A szervezetnek omega–3 és omega–6 zsírsavakra is szüksége van ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni, ugyanakkor utóbbit nem szabad túlzásba vinni, mivel felerősítheti egyes gyulladáskeltő fehérjék hatásait, amelyek gyengíthetik az immunrendszert. Omega–3 zsírsavban gazdag a lazac, a makréla, a szardínia, a dió vagy a chiamag, míg omega–6 zsírsav a szója-, kukorica-, napraforgó- és repceolajban található.

A bő olajban sült ételek, illetve a gyorsételek gyakori fogyasztása szintén károsíthatja az immunrendszert, akárcsak a feldolgozott, illetve a magas fokon sütött húsfélék, amelyek ráadásul egyes gyulladásos betegségek kialakulásának esélyét is növelhetik. Gyengíthetik a szervezet védekezőképességét a különféle emulgeálószereket, sűrítőanyagokat és mesterséges édesítőket tartalmazó élelmiszerek is, emellett felboríthatják a bélflóra egyensúlyát, és megnövelhetik a szervezet hajlamát a gyulladásokra.

Kapcsolódó írásaink