Egészség
Egy különös betegség miatt is megváltozhat a hangunk
Nem is olyan ritkán fordul elő
A nyelvcsap (uvula) egy kisujj alakú szövetdarab, és a torok hátsó részén található lágy szájpadlásból lóg le. Az uvula általában akkor látható, amikor valaki szélesre nyitja a száját. A beszédben is funkciója van ennek a kis nyúlványunknak. Sok nyelvben (például francia, arab, héber) egy sor mássalhangzót artikulálnak úgy, hogy a légáramlást szűkítik az uvula és a nyelv hátsó része között.
A nyelvcsapgyulladás tünetei közé tartozik az uvula duzzanata és vörössége. A nyelés fájdalmas, fekvéskor akár légszomj is jelentkezhet, sőt megváltozhat a hangszínünk is. Ezeken kívül nehézlégzés, torokfájás is megjelenhet, de túlzott nyálképződés, öklendezés is előfordulhat. Ilyenkor az uvula körüli nyálkahártya megduzzad, és ennek következtében a normál méretének háromszorosára, ötszörösére tágulhat. A betegséget leggyakrabban fertőzés okozza, többnyire a Streptococcus pyogenes, S. pneumoniae vagy Haemophilus influenzae nevű baktériumok.
A nagyobb nyelvcsap lehet öröklött is, ilyenkor fokozottabb a veszélye egy sűrűn megjelenő gyulladásnak. Lehetséges továbbá, hogy szájszárazság, gyomorsavtúltengés, vagy reflux miatt is duzzadtnak érezhetjük. A nyelvcsap erős vegyszerek tartós belélegzésekor is megduzzadhat, ezenkívül allergiás reakciók miatt is észlelhetünk tüneteket. A nyelvcsap megnagyobbodása műtétek után is gyakran tapasztalható, mert az altató tubus irritálja, és emiatt gyulladás alakulhat ki.
Ahogyan a torokfájás otthon elmúlik pár nap alatt, úgy a nyelvcsap gyulladása is tüneti kezeléssel hamar meggyógyul.