Egészség

Rákot okozhat a víz

Új kémiai vegyületet fedeztek fel az ivóvízben

A tudósok új kémiai vegyületet fedeztek fel az ivóvízben – klórnitramid-aniont. Ez az anyag a víz fertőtlenítésére és a mikroorganizmusok elpusztítására széles körben használt klóramin bomlásának melléktermékeként keletkezik – írta a pravda.ru.

Rákot okozhat a víz
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Hans Lucas/Magali Cohen

A CNN szerint a klórnitramid-aniont tíz vízrendszer negyven vízmintájában találták meg, amelyek több mint 113 millió amerikai lakost szolgálnak ki. A vegyület koncentrációja elérte a literenkénti 100 mikrogrammot, ami meghaladta a fertőtlenítés melléktermékeire vonatkozó szokásos hatósági határértékeket.

Bár a klórnitramid-anion emberi egészségre gyakorolt hatásai még nem teljesen ismertek, a szakértők figyelmeztetnek az anyag lehetséges toxicitására. Félő, hogy hosszú távú fogyasztása növelheti a rák és más krónikus betegségek kockázatát.

A klóramint jellemzően azért használják a vízrendszerekben, mert stabil, és a klórhoz képest kevesebb mellékterméke keletkezik. Az új felfedezés azonban azt jelzi, hogy az ilyen fertőtlenítési módszerek biztonságosságát tovább kell vizsgálni.

Kapcsolódó írásaink