Egészség
Mi segít lassítani a demencia progresszióját?
Apró dolgok, de sokat segítenek
„Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, amely megelőzi a magas vérnyomást és a szív- és érrendszeri betegségeket, kulcsszerepet játszik a kognitív károsodás és a demencia megelőzésében. Az ilyen étrend egyik példája a mediterrán étrend. Fontos továbbá, hogy teljesen felhagyjunk az alkoholfogyasztással” – magyarázta az orvos.
A táplálkozás mellett a társadalmi aktivitás is fontos a demencia megelőzésében. Az emberekkel való beszélgetés, a kulturális rendezvényeken való részvétel, az oktatási programokon való részvétel és a rendszeres szellemi testmozgás, beleértve a kognitív tréninget is, egészségesen tarthatja az agyat.
A fizikai aktivitás ugyanilyen fontos. A rendszeres testmozgás nemcsak csökkenti az időskori kognitív károsodás kockázatát, hanem lassítja annak előrehaladását is. Ez mind az érrendszeri, mind a neurodegeneratív rendellenességek esetében releváns. Mindez a kognitív tartalékok kialakításában különleges szerepet játszik.
„Ez a folyamat már gyermekkorban elkezdődik a nevelés, az értelmi gyakorlatok, a fizikai aktivitás és az egészséges életmód révén. A kognitív tartalék kialakulása növeli az agy ellenálló képességét a negatív hatásokkal szemben, így segít csökkenteni a demencia kockázatát még a genetikai hajlamú embereknél is” – jegyezte meg Novoselova.
A már demenciával diagnosztizált betegek esetében fontos a kommunikáció fenntartása és a társadalmi életbe való bevonás.
„A memóriazavarok és a lelassult gondolkodás ellenére az ilyen emberek, különösen enyhe stádiumban, képesek az információk érzékelésére, a beszélgetés fenntartására, és igénylik a szeretteik figyelmét és gondoskodását” – hangsúlyozta a doktornő.