Egészség
Döbbenetes dolog derült ki a hosszú ideig tartó ülésről
Nem csak a hátunknak árt
A Journal of the American College of Cardiology című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a hosszan tartó ülés – legyen az ülőmunka, órákig tartó ülő, fekvő tevékenység – jelentősen növeli a szívelégtelenség és a szív- és érrendszeri halálozás kockázatát. Ezektől a veszélyektől ráadásul még azok sem teljesen védettek, akik folyamatosan edzenek vagy aktív testmozgást végeznek.
A modern élet az ülésre ösztönöz bennünket, legyen szó akár az íróasztalnál végzett munkáról, a vezetésről az autóban vagy csak a kanapén lazításról. Ez nem újdonság: régóta tudjuk, hogy a hosszabb ideig tartó ülés ártalmas. Egyes tanulmányok azt mutatják, az aktív életmód valamelyest ellensúlyozhatja a károkat, de az új kutatás szerint nem az összes okozott káros hatást.
A brit Biobank tanulmánya közel kilencvenezer résztvevő adatait használta fel: a kutatók csuklón viselt mérőeszközök segítségével értékelték a napi aktivitási szintet, akiket átlagosan nyolc éven keresztül követtek nyomon.
Az elemzésből kiderült, hogy az ülőmunka szorosan összefüggött a szívvel kapcsolatos betegségek, köztük a pitvarfibrilláció (AF), a szívinfarktus (MI), a szívelégtelenség (HF) és a szív- és érrendszeri (CV) halálozás megnövekedett kockázatával.
Kulcsfontosságú küszöbértéket azonosítottak az ülés kapcsán
A résztvevők átlagos „ülőideje” napi 9,4 óra volt, és már egyetlen plusz óra is meredeken növelte a kockázatokat. Úgy tűnt, hogy a fordulópont a napi 10,6 óránál található. A mozgásszegény idő felső szegmensébe tartozók esetében a szívelégtelenség kockázata 45 százalékkal, a szív- és érrendszeri halálozás kockázata pedig 62 százalékkal ugrott meg. Ezek a számok még azoknál is fennmaradtak, akik teljesítették a széles körben ajánlott heti 150 perc mérsékelt és erőteljes fizikai aktivitást (MVPA).
Eredményeink alátámasztják az üléssel töltött idő csökkentését a szív- és érrendszeri kockázat csökkentése érdekében. A napi 10,6 óra egy potenciálisan kulcsfontosságú küszöbérték, amely a szívelégtelenség és a szív- és érrendszeri halálozás növekedéséhez vezethet. A túl sok ülés vagy fekvés káros lehet a szív egészségére, még azok számára is, akik aktívak– mondta Shaan Khurshid, a Massachusetts General Hospital kardiológusa és a tanulmány társszerzője a ZME Science online tudományos portálnak.
A szakemberek előtt még nem teljesen világos, hogy vajon miért ártalmas a hosszú ideig tartó ülés, bár akad néhány elképzelésük: az ülés többek között csökkenti a véráramlást és negatívan befolyásolja az inzulinérzékenységet. Az ülés és a negatív egészségügyi hatások közötti ok-okozati összefüggés azonban jól megalapozott.
Az új tanulmány tovább gyarapítja az egyre több bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy az ülőmunka és a szív- és érrendszeri egészség között szoros kapcsolat van.
Az eredmények határozottan arra utalnak, hogy a jobb egészség elősegítése érdekében mozgásra kell ösztönöznünk magunkat. A testmozgás természetesen az egyik leghatékonyabb eszköz a szív egészségének megőrzésében, és ez az első dolog, amire érdemes odafigyelni. A jelenlegi irányelvek a szív- és érrendszeri kockázat csökkentése érdekében legalább heti 150 perc mérsékelt és erőteljes fizikai aktivitást hangsúlyoznak.
A szakembereknek van néhány konkrét javaslata is:
- állítson be időzítőt, hogy emlékeztesse magát arra, hogy 30 percenként álljon fel vagy nyújtózkodjon;
- építsen be a munkanapjába sétálós megbeszéléseket vagy telefonhívásokat;
- használjon aktív közlekedési eszközöket, például kerékpárt vagy gyaloglást rövid utakra;
- helyettesítse a képernyő előtt töltött időt könnyű házimunkával, kertészkedéssel vagy mozgással járó hobbival.
Ahogy arra a tudósok emlékeztetnek: a szívünk a motor, amely a testet mozgásban tartja, így minden apró lépés, amit megteszünk, erősítheti azt. Legyen szó akár 30 perc képernyőidő felcseréléséről egy sétával, vagy a telefonhívások közbeni felállásról, esetleg egyszerűen csak nyújtózkodásról a feladatok között, ezek az apró változtatások nagy előnyökkel járhatnak az egészségünk szempontjából.