Egészség

Hogyan lehet meghatározni a vitaminok hiányát a szervezetben?

A vitaminok fontos szerepet játszanak az emberi egészség megőrzésében

Nehéz lehet megállapítani, hogy mely vitaminok hiányoznak a szervezetből, ebben segít a táplálkozási szakértő – számol be a Sports.kz.

Hogyan lehet meghatározni a vitaminok hiányát a szervezetben?
A fáradékonyság is utalhat a szervezet vitaminhiányára (képünk illusztráció)
Fotó: NorthFoto

A-vitamin

Az A-vitamin hiánya száraz és hámló bőrben nyilvánul meg. A szemet is érintheti, ami éjszakai vakságot és a fertőzésekre való fokozott fogékonyságot okozhat.

B-vitaminok

A tiamin (B1) hiánya fáradtsághoz, zavartsághoz és idegrendszeri problémákhoz vezethet. A riboflavin (B2) hiánya szájfekélyben, kicserepesedett ajkakban és fényérzékenységben nyilvánulhat meg. A niacin (B3-vitamin) hiánya kiütéseket, hasmenést és gyengeséget okozhat.

C-vitamin

A C-vitamin hiánya gyengíti az immunrendszert, így a szervezet fogékonyabbá válik a betegségekre. Az ínyvérzés és a lassú sebgyógyulás szintén a hiány jelei.

D-vitamin

A D-vitamin hiánya gyengeséghez és csontfájdalomhoz vezet. Gyermekeknél tályogbetegséget okozhat, egy olyan állapotot, amelyben a csontok puhává és deformálttá válnak.

E-vitamin

Az E-vitamin hiánya sejt- és idegkárosodáshoz vezethet. Növeli a szív- és érrendszeri és más krónikus betegségek kockázatát is.

K-vitamin

A K-vitamin hiánya könnyű véraláfutásokhoz, elhúzódó vérzésekhez és gyenge csontokhoz vezethet. Megnő a csontritkulás kialakulásának kockázata is.

A vitaminhiány megállapításához az orvosok vér- vagy vizeletvizsgálatot írhatnak elő. Segítségükkel azonosítható a szervezetben lévő tápanyagok valós szintje.

A táplálkozási szakértő szerint – ha vitamin- vagy ásványianyag-hiányra gyanakszunk – fontos, hogy orvoshoz forduljunk diagnózis és kezelés céljából. Ő ajánlhat étrendi változtatásokat, valamint speciális étrend-kiegészítőket.

Érdemes az étrendünkbe sokféle gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű terméket beiktatni, amelyek vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. Vegye figyelembe szervezetének egyéni szükségleteit, és szükség esetén forduljon táplálkozási szakemberhez vagy orvoshoz. Legyen óvatos a táplálékkiegészítőkkel, és ne szedje őket anélkül, hogy előzetesen konzultálna orvosával.

A táplálkozási szakértők hangsúlyozzák, hogy érzékenyen kell reagálni a közérzetben bekövetkező változásokra, és időben orvoshoz kell fordulni, hogy megelőzzük a súlyos szövődményeket.

Kapcsolódó írásaink