Egészség
Miért nem ihatnak a gyermekek és a terhes nők nyers tejet?
Az elmúlt években a nyers tej fogyasztása körül vita alakult ki
Mi a pasztőrözés?
A pasztőrözés a tej hőkezelése a kórokozók elpusztítása érdekében. Dennis D’Amico, a Connecticuti Egyetem docense szerint az USA-ban a tej pasztőrözése standard módon 72 °C-on történik 15 másodpercig. A nyers tejet nem vetik alá ennek a kezelésnek. Bár a pasztőrözés minimálisra csökkenti a tej összetételének változását, jelentősen javítja annak biztonságát.
Történelmi háttér
A pasztőrözést először Louis Pasteur francia kémikus alkalmazta a 19. században a bor és a sör romlásának megakadályozására. Franz von Soxhlet német tudós 1886-ban a gyakorlatot a tejre is átültette, hogy csökkentse a gyermekek körében a tuberkulózis és más, tej által terjesztett betegségek miatt akkoriban magas halálozási arányt. A pasztőrözés több ezer életet mentett meg, bár bevezetése ellentmondásos volt.
Miért van szükség pasztőrözésre?
Még a legtisztább gazdaságok és a legegészségesebb állatok sem garantálják a tej biztonságát.
John Lucey, a Wisconsini Egyetem professzora szerint a mikrobák számos forrásból, többek között a berendezésekből, a tartályokból és a levegőből kerülhetnek a tejbe. A nyers tej olyan kórokozókat tartalmazhat, mint a lisztéria, a szalmonella vagy az E. coli veszélyes törzsei. A nyers tejminták körülbelül egyharmada tartalmaz potenciálisan káros mikroorganizmusokat.
Egészségügyi kockázatok
Az FDA szerint bár a nyers tejet az amerikaiak körülbelül egy százaléka fogyasztja, a tejtermékekkel kapcsolatos megbetegedések 96 százalékát ez okozza.
A gyermekek, az idősek és a terhes nők esetében különösen nagy a szövődmények kockázata. Még Pennsylvaniában is, ahol a nyers tej értékesítése legális, rendszeresen jelentenek járványkitöréseket.
Mit mondanak a nyerstejet pártolók?
A pártolók úgy vélik, hogy a pasztörizálatlan tej egészségesebb, mivel a tápanyagokat jobban megtartja.
A vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy a pasztőrözés csak kis mértékben befolyásolja a vitamintartalmat, például a C-vitamint, amely mikrodózisban még mindig megtalálható a tejben. A nyers tej laktózérzékenységre, immunitásra vagy a mikrobiomra gyakorolt hatásait szintén nem erősítették meg tudományosan.
Nyers tejből készült sajtok
A legalább 60 napig érlelt kemény sajtok viszonylag biztonságosak, még nyers tejből is. A lágy és friss sajtok azonban ugyanolyan kockázatokat hordoznak, mint a nyers tej.
A tudomány továbbra is vizsgálja a nyers tej lehetséges előnyeit, de egyelőre kevesebb a bizonyított előny, mint az ismert kockázat.