Egészség

Mely ételeket kell kizárni magas gyomorsavtartalom esetén?

A megoldás annyira egyszerű, amennyire nehéz is

Normális esetben a gyomor savassága, vagyis pH-ja 1,5 és 2 között változik. A megfelelő értékeket a sósav biztosítja, amely a gyomornedv része, és segíti az ételek emésztését. A pH-nak a normálistól való bármilyen eltérése befolyásolja az emésztést, és emésztési zavarokhoz vezethet – írta meg a Pravda.

Mely ételeket kell kizárni magas gyomorsavtartalom esetén?
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Science Photo Library

Így ha a sósav koncentrációja magasabb a normálisnál, az hosszú távon előidézheti a gyomor-bélrendszer betegségeinek kialakulását a gyomorhuruttól a fekélyekig, mert a sav fokozatosan károsítja a belső szervek nyálkahártyáját, mutatnak rá a gasztroenterológusok.

„Tegyük fel, hogy egy személynek megnövekedett a gyomorsava. Ebben az esetben gyakran panaszkodik gyomorégésre, böfögésre, puffadásra és hasi fájdalomra. Ezek a tünetek azonban normális savasságú embereknél is jelentkezhetnek. A pH meghatározásához és a pontos diagnózis felállításához az orvos vérvizsgálatot végez. Például gasztropanel-tesztet ír elő, vagy elküldi az illetőt fibrogastroduodenoszkópiára. Ha a vizsgálatok eredményei megerősítik, hogy a pH-szint meghaladja a megengedettet, a betegnek kezelést és kötelező diétát ír elő, hogy elkerülje a következményeket – belső vérzést vagy rosszindulatú daganatot a tápcsatornában” – magyarázza a gasztroenterológus.

A diéta önmagában nem gyógyítja a GI-betegségeket, de jelentősen enyhíti a tüneteiket, és lassítja a kóros folyamatok kialakulását.

A gyomor-bélrendszer savasságát fokozó ételek kerülését magába foglaló diéta a gyomrot irritáló termékek kerülését jelenti. Mindenekelőtt ki kell zárni a fűszeres és savas ételeket, az alkoholt és a kávét. Ezenkívül a savasságot növelő termékek közé tartozik a hagyma, a citrusfélék, a paradicsom, a paradicsomlevesek, a ketchup, a csokoládé, valamint az édes szénsavas italok. Ezek fogyasztását is jobb korlátozni.

Az ételek és italok mellett a savasságot bizonyos viselkedési tényezők és étkezési szokások is befolyásolhatják. Ezek például olyan tüneteket idézhetnek elő, amelyek a megnövekedett savassággal járó kórképeknél még a gyomor-bélrendszeri rendellenességekkel nem rendelkező embereknél is jelentkeznek.

Egyeseknek azért is lehet gyomorégésük, mert evés közben beszélgetnek, szeretnek evés után azonnal lefeküdni, vagy későn vacsoráznak. Emellett emésztőrendszeri problémák az emésztéstől látszólag teljesen független okokból is jelentkeznek. Az emésztési zavarokat például gyakran a stressz vagy a dohányzás okozza.

A gyomor pH-értékének normalizálásához gasztroenterológiai kezelésre és átfogó megközelítésre lesz szükség: a gyógyszeres kezelés mellett az illetőnek az egészségesebb életmód irányába kell változtatnia az életmódját.

A táplálkozási szokások és az életmód korrekciója jelentősen hozzájárul a túlsavasodással járó emésztőrendszeri betegségek megelőzéséhez. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az embernek csak párolt zöldségeket kell ennie, és csak tiszta, szénsavmentes vizet kell innia. Valójában az orvosok azt javasolják az ilyen betegeknek, hogy tartsák be az egészséges táplálkozás alapelveit, amelyek mindenkire vonatkoznak: egyenek kis adagokat, kerüljék a zsíros, fűszeres, füstölt ételeket, valamint a szénsavas és alkoholos italokat. Fontos továbbá a dohányzásról való leszokás és a stresszkontroll-módszerek, például a meditáció vagy más mindfulness-gyakorlatok elsajátítása.

Kapcsolódó írásaink