Egészség

A túlzott vasfogyasztás hátrányai

A vérben lévő vasfeleslegnek következményei lehetnek

Sokan már régóta diagnosztizálják magukat, sőt fel is írják maguknak a kezelést. De ez a módszer nem mindig előnyös. Ez vezethet például a vaskészítmények ellenőrizetlen beviteléhez – számol be a Sports.kz.

A túlzott vasfogyasztás hátrányai
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A vas az egészség szempontjából nélkülözhetetlen kémiai elem, amelynek hiánya súlyos rendellenességeket okoz. Részt vesz a szövetek oxigénnel és tápanyagokkal való ellátásában. Ha nincs elég vas, minden szerv szenved.

Azonban a megnövekedett tartalma a legtöbb esetben problémákhoz vezet. Veszélyes következménye a vérben a megemelkedett, így felesleges vasszint, mondta a „Doktor Peter” orvos-onkológusa, Khamis Magomedova.

Vasvegyületek és funkcióik

A mikroelem különböző termékekből kerül a szervezetbe: hús, hal, baromfi, hüvelyesek, diófélék, sötétzöld leveles zöldségek. A gyomor-bélrendszerben átalakul a ferritin nevű fehérjévé, amely védi a DNS-t a károsodástól.

A vas részt vesz a különböző makrotápanyagok anyagcseréjében, számos molekula szintézisében és redoxireakciókban. Az elem megfelelő mennyisége szükséges az immunrendszer normál működésének fenntartásához, az energiatermeléshez és az energiatároláshoz.

A vas a vörösvérsejtekben található fehérje, a hemoglobin kulcsfontosságú összetevője. Ha a vasból hiány van a szervezetben, vérszegénység alakulhat ki, ami a szövetek oxigénellátásának károsodását eredményezi.

Ugyanakkor a szervezetben lévő vas feleslege is veszélyes, és fájdalmas állapotokat okozhat. Ha hasi és ízületi panaszok, fáradtságérzet, szívproblémák, csökkent libidó aggasztja, a legjobb, ha késedelem nélkül orvoshoz fordul.

Miről árulkodik a megemelkedett ferritinszint?

A modern kutatások kimutatták, hogy bizonyos betegségek esetén megnő a vasvegyületek koncentrációja a vérben. Gyakran ez a máj, a szív, az erek, az idegrendszer betegségeinek tünetévé válik. A magas ferritin az akut gyulladásos folyamatok jelenlétét, valamint az inzulinrezisztenciát – a metabolikus szindróma egyik tényezőjét – jelzi.

Milyen kockázatokat hordozz a vas túlzott mennyisége a vérben?

Ha a felesleges nyomelemet nem távolítják el a szövetekből, felhalmozódik a hasnyálmirigyben, a szívben és más szervekben. Ez krónikus rendellenességek kialakulását okozza.

A vasfelesleg oxidatív stresszt okoz, ami a sejteket pusztító szabad gyökök képződését eredményezi.

Szenved a szív- és érrendszer, különösen a szív izomszövete, ritmuszavarok és más súlyos betegségek léphetnek fel.

A vasfelesleg befolyásolja az agyműködést, neurodegeneratív rendellenességeket okoz, növeli az Alzheimer-kór és más rendellenességek valószínűségét.

Nem kizárt a rosszindulatú daganatok kialakulása sem – ez is a magas vasszint egyik következménye. Különösen nagy az emésztőszervek – a bél és a máj – rákos megbetegedésének kockázata.

A vas ellenőrzése a szervezetben: alapvető ajánlások

A nyomelem számos funkciót tölt be és létfontosságú szerepet játszik az emberi szervezetben. Megfelelő vasszintet kell fenntartani kiegyensúlyozott étrenddel, szükség esetén gyógyszereket kell alkalmazni, de csak szakemberrel való konzultációt követően.

Az emberek gyakran öngyógyítanak, sok multivitamint és bioaktív kiegészítőt szednek. Az egészség javítására irányuló ilyen törekvés azonban messze nem mindig előnyös. Minden embernek egyéni szükségletei vannak, ezért minden gyógyászati készítményt orvosnak kell felírnia az elemzések eredményei alapján.

Megnövekedett vastartalom esetén érdemes figyelemmel kísérni az étrendet, és elutasítani néhány, ebben az anyagban gazdag terméket.

Fontos a gamma-glutamiltranszferáz (GGT) és a ferritin mutatóinak ellenőrzése a szervezetet érintő kockázatok megelőzése érdekében.

A paraméterek normalizálása érdekében növelni kell az antioxidáns glutation szintjét, amelynek szintézise cisztein nélkül lehetetlen. Az orvosok több tojás és baromfihús fogyasztását javasolják, az alkoholt és a vörös húst pedig távolítsa el az étlapról.

Csökkenteni a vértartalmat a vérben lehet a donáció segítségével.

A máj állapotáról is gondoskodni kell. Ez eltávolítja a káros anyagokat a szervezetből, ami különösen fontos, ha a GGT koncentrációja magas.

Felismerve a szövetekben lévő felesleges vas veszélyét, rendszeresen ellenőrizni kell a szintjét, és időben diagnosztikát kell végezni.

Kapcsolódó írásaink