Egészség
A Parkinson-kór megelőzhető
Sokan a diagnózis felállítása után még évekig élnek és dolgoznak
Ennek oka a gondolkodásban, az érzelemszabályozásban és a motoros aktivitásban szerepet játszó neurotranszmitter, a dopamint termelő idegsejtek számának csökkenése, valamint az idegsejtekben túlzott mértékben felhalmozódó fehérjék.
A tünetek csak akkor jelentkeznek, ha az idegsejtek száma egy bizonyos küszöbérték alá csökken. Ez a betegség általában 60-65 éves kor után jelentkezik, de előfordulhat korábban is. Antonina Akimenko, az Atlas Biomedical Holding Company orvosi genetikusa rámutatott: a jelenlegi kutatások azt mutatják, hogy a Parkinson-kór az esetek körülbelül öt-hét százalékában örökletes, és specifikus genetikai variánsok okozzák, például az LRRK2, VPS35, PINK1 génekben. A legtöbb esetben azonban a betegség spontán alakul ki.
A Parkinson-kór kezelése túlnyomórészt levodopa (dopamin prekurzor) tartalmú gyógyszerek alkalmazásán alapul. A kezelés hatékonysága azonban a betegséget okozó konkrét mutációtól függően változhat. A levodopakezelés például általában hatásos az LRRK2 gén G2019S mutációja, valamint az SNCA és a DJ1 gének mutációi esetén. A PINK1 és a GBA génekben lévő mutációk esetében azonban a levodopakezelés hatástalan.
Sajnos nincs garantált módja a Parkinson-kór megelőzésének. Néhány egészséges szokás azonban némileg csökkentheti a betegség kialakulásának kockázatát. Ezek a következők:
- rendszeres testmozgás,
- egészséges táplálkozás (sok gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű termékeket tartalmaz, és kevesebb feldolgozott élelmiszert és vörös húst),
- kávéfogyasztás (elfogadható mennyiségben) és a fejsérülések elkerülése.
Fontos megjegyezni, hogy ez az életmód segíthet csökkenteni a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, de nem garantálja, hogy a betegség nem fog kialakulni.
Ha egy betegnél Parkinson-kórt diagnosztizálnak, az nem jelenti azt, hogy a közeljövőben nem lesz képes napi tevékenységeinek elvégzésére. Sokan a diagnózis felállítása után még évekig élnek és dolgoznak.
Ne felejtsük el, hogy a rendszeres testmozgás különösen fontos az izommerevség csökkentése, a hangulat javítása és a stressz oldása érdekében, a kiegyensúlyozott étrend pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezet egészséges maradjon.