Egészség
Így erősítse a nyirokrendszerét!
A nyirokrendszer szorosan kapcsolódik az immunrendszerhez
A nyirokrendszer védelmét biztosítja többek között a gyógyító étrend, az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a test rendszeres méregtelenítése.
A nyirokrendszer olyan nyirokerek és nyirokcsomók hálózata, amely folyadékokat szállít a test körüli szövetekből a vérbe és a vérből a test körüli szövetekbe. A nyirokrendszer elsődleges és központi szerepe, hogy megvédje a testünket a fertőzésektől; azaz azoktól a kórokozóktól – baktériumok, vírusok és gombák –, amelyek fertőzéseket okoznak; a rákos sejtektől; és feladata még, hogy egyensúlyba hozza a folyadékszintet a szervezetben.
A nyirokerek segítik azt, hogy a folyadékok jó irányba haladjanak a testünkben. Nyirok nevű folyadékot hordoznak a nyirokhálózaton keresztül, amely a vérsejtjeinket tárolja.
Minden egyes nap találkozunk baktériumokkal, toxinokkal és mikrobákkal, amelyek a testünkbe kerülve kapcsolatba kerülnek a nyirokfolyadékkal. Ezek a toxikus és egyéb anyagok a nyirokcsomókba jutnak, és ekkor lép működésbe az immunrendszer, amelynek az egyik feladata, hogy észlelje és elpusztítsa ezeket a mikroorganizmusokat és toxikus anyagokat.
A nyirokrendszer másik kulcsfeladata a testfolyadékok egyensúlyban tartása. Amikor a nyirokrendszer jól működik, nem tapasztalunk duzzanatot, ödémát és rendellenes vízvisszatartást sem. Az erek és a nyirokerek elvezetik a szövetekbe a folyadékfölösleget. Az extra folyadék ilyenkor minden gond nélkül kiürül a szervezetből, így a szövetek nem tudnak megduzzadni. De előfordulhat, hogy a nyirokrendszer nem tudja a folyadékfölösleget elvezetni, az felhalmozódik a test egy-egy pontján, ilyenkor duzzanat keletkezik, ami fájdalommal és sok kellemetlenséggel jár együtt.
Az egészséges nyirokcsomók szinte azonnal érzékelik, ha valamilyen mikroorganizmus kerül a szervezetbe, és ilyenkor a testben fertőzés elleni fehérvérsejtek, úgynevezett limfociták termelődnek.
Léteznek olyan betegségek, amelyek károsító hatással vannak a nyirokrendszerre. Ilyen lehet a krónikus fáradtság, a duzzanat megjelenése a nyirokcsomókban, az ízületi fájdalom, az izomfájdalom, a rákos megbetegedések, az ízületi gyulladás, a torokfájás, a gyakori fertőzések, a megfázás vagy a fibromialgia nevű betegség.
A nyirokrendszert sokféle betegség érintheti, az egyik ilyen a limfóma. Ez egy olyan rákos megbetegedés, amely a nyirokcsomókban kezdődik, majd a limfociták változáson mennek keresztül, és tumorokat képeznek a test több pontján is. A Hodgkin-kór nem más, mint a nyirokrendszer rákos megbetegedése.
Az erős nyirokrendszer fenntartásához mi magunk is aktívan hozzájárulhatunk. Fontos, hogy gyulladáscsökkentő étrendet válasszunk, mellőzzük a dohányzást, eleget aludjunk, és csökkentsük a stresszt. Ezek betartása mind-mind csökkenti az oxidatív stressz kialakulását, és segíti a test természetes méregtelenítési folyamatait.
A gyulladáscsökkentő és tápanyagokban gazdag étrend a nyirokrendszer egészségének és működésének is rendkívül jót tesz. A keringést, az immunrendszert és az emésztőrendszert gyengítő és stresszt okozó ételek közé sorolhatók a tejtermékek, a glutén, a feldolgozott élelmiszerek.
A gyulladáscsökkentő táplálékok olyan antioxidánsokat és tápanyagokat biztosítanak a szervezet számára, amelyek csökkentik a szabad gyökök okozta sejtkárosodásokat, illetve fokozzák az immunitást. Ezen táplálékok közé tartoznak a zöld leveles zöldségek, a keresztesvirágú zöldségek, a bogyós gyümölcsök, az omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékok, a diófélék, a magvak, az extraszűz olívaolaj.
A nyirokrendszer akkor működik a legjobban, ha a testmozgást is beépítjük a mindennapjainkba. A testmozgás segít a folyadék keringetésében a szervezeten belül, illetve abban, hogy a tápanyagok eljussanak a sejtekbe.
A masszázsterápia azért fontos, hogy a folyadék ne halmozódjon fel a szövetekben. A nyirokmasszázs egy olyan speciális masszázs, amely segít a sejtekből eltávolítani a toxinokat, de a fájdalom csökkentésében is hasznunkra lehet.