Egészség
A nyelv színe is jelezhet nekünk
A normál színe rózsaszín, azonban ez a szerv más színt is ölthet, ami a legtöbb esetben nem jelent semmi jót
Az egészséges nyelv tehát rózsaszín, ha azonban a nyelvünk pirosas bordó, akkor elképzelhető, hogy vitaminhiány áll a háttérben. Általában a B12-vitamin hiánya okoz ilyen színű nyelvet. Többnyire a vegetáriánus étrenden élők hajlamosabbak a B12-vitamin-hiányra. De a vitaminhiány az élelmiszerek emésztésének alapvető problémájára is visszavezethető. Egyes esetekben még biopsziára is szükség lehet, hogy az orvos kizárja a nyelv daganatos megbetegedését.
Meglepő módon a nyelv még fekete, barna és „szőrös” is lehet. Ez azoknál fordulhat elő, akik egyáltalán nem törődnek a szájhigiéniával, azaz szinte sosem mosnak fogat, nem használnak szájápoló termékeket. A fekete, barna nyelv valamilyen gyógyszerreakció vagy a dohányzás következménye is lehet.
A nyelven lévő fehér szín nem más, mint lepedék, azaz olyan ételtörmelék, amelyet könnyedén le lehet kapargatni a nyelv felszínéről. Érdemes is ezt megtenni, ugyanis ha a nyelvünkön hagyjuk, az többek között fogszuvasodáshoz is vezethet. A fehér lepedék olyan egészségi állapotot is takarhat, mint az élesztőgomba-fertőzés, ez azonban gombaellenes gyógyszerekkel nagyszerűen kezelhető. Súlyos esetben rákmegelőző elváltozás is lehet, éppen ezért mindenképpen érdemes egy fogorvosnak megmutatni, hogy megnyugodjunk, nincs ilyen problémánk.
A nyelv kékes színűvé is válhat. Ezt cianózis is okozhatja, amikor is oxigénhiány alakul ki a szervezetben. A cianózis mögött általában valamilyen szívbetegség vagy tüdőrendellenesség húzódik meg. A C-vitamin súlyos hiánya is kékes színűre „festi” a nyelvet.
Ha pedig a nyelv sápadt színt ölt, ez a vérszegénység jele és tünete is lehet. A sápadt nyelv kialakulásáért felelőssé tehető még a dohányzás, a rossz szájhigiénia, a kiszáradás és a gyenge immunrendszer.
A nyelvproblémáknak számos jele és tünete lehet: fájdalom, duzzanat, ízlelési képtelenség, beszédnehézség, rossz lehelet, a nyelv elszíneződése és textúrájának megváltozása.
A nyelvbetegségnek sokféle oka lehet, például ilyen a gombás vagy bakteriális fertőzés, ami könnyedén kezelhető antibiotikummal vagy gombaellenes készítménnyel.
Ha nem fogyasztunk a szervezet számára fontos vitaminokat és alapvető tápanyagokat, akkor nyelvproblémák és vérszegénység is kialakulhat. Az étrend javítása azonban megszünteti a nyelvproblémákat.
Bármilyen hormoningadozás hatással van a nyelv állapotára és egészségére, ezek gyakran önmaguktól is megoldódnak. A rákos betegségek, az autoimmun állapotok és az idegkárosodás mind-mind okozhat még nyelvbetegséget.