Egészség

Agyvédő, immunerősítő és stresszoldó

Az ashwagandha 8 pozitív hatása a szervezetre

Az indiai ajurvédikus orvoslás egyik „csodaszerének” tartják az ashwaganda – más néven indiai ginzeng vagy téli cseresznye – nevű gyógynövényt, írta meg a Házi Patika.

Agyvédő, immunerősítő és stresszoldó
Az ashwagandha, egy ayurvédikus készítményekben használt gyökér, amely jó hatással van a stresszoldásra is
Fotó: Northfoto

Az ashwaganda egy Ázsiában és Afrikában őshonos gyógynövény, de Izraelben is megtalálható. A gyökerét, levelét, gyümölcsét és magvait is hasznosítják, és leginkább étrend-kiegészítők összetevőjeként lehet bevinni a szervezetbe.

Az ashwaganda fogyasztásának egyébként számos jótékony hatást tulajdonítanak.

Csökkentheti a stressz-szintet és a szorongást – Úgy tartják, hogy a gyógynövényben található hatóanyagok erősítik a pszichés és fizikai stresszel szembeni ellenálló képességet. Egy kutatás szerint jelentősen csökken a kortizol nevű hormon átlagos szintje a szervezetben, ha nyolc héten át napi 250-600 milligrammnyi ashwagandha-kivonatot fogyaszt.

Növelheti a sportteljesítményt – Az ashwagandha fogyasztása a sportteljesítményre is előnyös hatással lehet. A gyógynövény kivonata ugyanis nem csupán a fizikai állóképességet, de az izomtömeg mennyiségét, valamint az izomerő mértékét is képes javítani több kutatás szerint is.

Enyhítheti bizonyos mentális betegségek tüneteit – Ez a gyógynövény jó hatással van a depresszióval, a skizofréniával és a bipoláris zavarral küzdőkre is. Ehhez legalább 2 hónapig napi 600-1000 milligramm ashwagandha-kivonat bevitele szükséges.

Emelheti a tesztoszteronszintet, javíthatja a férfiak termékenységét – 8 hetes fogyasztást követően csaknem 15 százalékos tesztoszteronszint-növekedést figyeltek meg a kutatók a 40 és 70 éves kor közötti, túlsúlyos férfiaknál.

Mérsékelheti a vércukorszintet – Klinikai vizsgálatok eredményei szerint az ashwagandha fogyasztása jelentősen képes csökkenteni a vércukor, a hemoglobin A1c (HBA1c), az inzulin, a vérzsír és az oxidatív stresszmarkerek szintjét.

Enyhítheti a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat – Az erős stressznek kitett személyek esetében, valamint a koronavírus-fertőzöttek körében is kimutatták már, hogy az ashwagandha legalább hatvan napig tartó fogyasztása jelentősen csökkenteni tudja a gyulladást jelző C-reaktív protein szintjét a szervezetben.

Erősítheti az agyi funkciókat, javíthatja a memóriát – Az agyműködésre, a koncentrációra, a reakcióidőre, a mentális teljesítményre, valamint a rövid és hosszú távú memória hatékonyságára is előnyös hatást gyakorolhat ez a gyógynövény a tudósok szerint.

Javíthatja az alvás minőségét – Ezzel kapcsolatban ugyan korlátozottan állnak rendelkezésre kutatási eredmények, de egyes tudóscsoportok már megállapították, hogy az ashwagandha fogyasztása pozitívan hathat az alvás minőségére, valamint a felkelést követő mentális éberségre is.

Kapcsolódó írásaink