Egészség

Tényleg egészségesebb meghámozni az almát?

Az alma héja sok hasznos vitamint és mikroelemet tartalmaz, de néha fogyasztása káros lehet az egészségre

A héj az alma legtáplálóbb része. A héjas alma több K-, A- és C-vitamint, 20 százalékkal több kalciumot és 19 százalékkal több káliumot tartalmaz, mint a hámozott alma. Emellett az alma héja sok rostot tartalmaz, ami a normális bélműködéshez szükséges – írja a Sports.kz.

Tényleg egészségesebb meghámozni az almát?
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Anastasia Kraevskaya táplálkozásbiológus szerint az alma jót tesz a szívnek – csökkenti a koleszterinszintet és támogatja az agyműködést. Az ilyen gyümölcsök segítenek javítani a memóriát és a koncentrációt.

Az alma pektint tartalmaz – egy olyan rosttípust, amely prebiotikumként működik. Vagyis táplálja a bélrendszer jó baktériumait.

Héjastul az alma azonban csak akkor fogyasztható, ha fogyasztás előtt alaposan megmossuk.

Az almahéj fogyasztásának biztonságossága attól függ, hogyan termesztik az almát, és mennyire jól mossák meg. Ha otthon termeszti a gyümölcsöt vegyszerek nélkül, biztosan nem lesz probléma.

Sajnos a vegyszerrel termesztett almák húsa is felszívja a vízcseppeket, nem csak a héj felszínével érintkeznek.

Mivel kezelik az almát

Egyes országokban a hagyományosan termesztett almát szüret után difenilaminba mártják. A cél a tárolás alatti romlás megakadályozása. Ezt a vegyi anyagot azonban összefüggésbe hozták bizonyos rákos megbetegedésekkel.

Az almatermesztők azért permetezik a fáikat, hogy hibátlan, nagy gyümölcsöket termeljenek, hogy megfeleljenek a fogyasztók tökéletes megjelenésű termékek iránti igényének. Ez jobb árat eredményez, de felesleges költségeket is.

A vegyszerek nélkül termesztett, nem ideális, felületi hibákkal rendelkező alma nem néz ki olyan vonzóan, bár édes és tápláló is.

Az almának természetes viaszos patinája van. Ez segít a gyümölcsnek megakadályozni a nedvességvesztést és növeli a szilárdságát. A viaszos bevonat lassítja a természetes romlást, és fizikai gátként működik, megakadályozva a mikroorganizmusok bejutását a gyümölcsbe.

A termesztők azonban gyakran további viaszbevonatot adnak hozzá, hogy meghosszabbítsák az eltarthatósági időt. A viasz szintetikus laboratóriumi polimerekből és kőolajtermékekből készül.

Miben mossuk meg az almát?

Ha meg akarja próbálni eltávolítani a viaszt az almákról, akkor azt puha kefével, meleg vízben teheti meg. Adjon hozzá egy-egy evőkanál ecetet vagy citromlevet és szódabikarbónát.

Ez az oldat segíthet feloldani a viaszt, és eltávolíthat néhány növényvédő szert és vegyszert. A gyümölcs belsejében lévő rendszerszintű vegyi anyagok azonban megmaradnak.

Meghámozzuk?

A szakértők azt tanácsolják, hogy a külföldről az üzletekbe szállított gyümölcsök héját hámozzuk meg. Ezeket speciális tárolóviasszal kezelik, nagyon nehéz lemosni.

A boltban vett almákat hámozza meg nagyon éles késsel vagy egy speciális zöldséghámozóval.

Ha a gyümölcs a telken termett, lehet, nem néz ki olyan szépen, és a héjuk sem fényesen viaszos, akkor lehet hámozatlanul adni a gyerekeknek. Csak ne felejtse el nagyon alaposan megmosni a gyümölcsöket.

Kapcsolódó írásaink