Egészség
Életmódbeli változások, amik segíthetnek a depresszió kezelésében
Azt már tudjuk, hogy az „életmóddal összefüggő terápiák” hatékonyan működnek a depresszió kezelésében
Azt találtuk, hogy az életmód-tanácsadás ugyanolyan hatékony, mint a pszichológiai terápia. Eredményeink arra utalnak, hogy a dietetikusok és a mozgásfiziológusok egy napon komoly szerepet játszhatnak a depresszió kezelésében – mondta Adrienne O’Neil, a Deakin Egyetem Élelmiszer- és Hangulatközpontjának professzora a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A jelenlegi tanulmány a Victoria államban élő, fokozott szorongástól szenvedő embereket célozta meg, ami legalább enyhe depressziót jelent, de nem feltétlenül diagnosztizált mentális rendellenességet.
A tipikus tünetek közé tartozott a levertség, reménytelenség, ingerlékenység vagy könnyezés.
A szakemberek összesen 182 felnőttet toboroztak a helyi mentálhigiénés szolgálattal együttműködve, és csoportos foglalkozásokat tartottak egy online platformon. Valamennyi résztvevő nyolc héten keresztül legfeljebb hat ülésen vett részt, amelyeket egészségügyi szakemberek segítettek. A résztvevők felét véletlenszerűen osztották be egy akkreditált gyakorló dietetikus és egy mozgásfiziológus által közösen moderált programba.
Ez a csoport, az úgynevezett életmódprogram táplálkozási és mozgási célokat dolgozott ki:
- sokféle étel fogyasztása;
- magas rosttartalmú növényi ételek választása;
- jó minőségű zsírok fogyasztása;
- a nemkívánatos élelmiszerek, például a magas telített zsírsav- és cukortartalmúak korlátozása;
- élvezetes testmozgás.
A második csoport két pszichológus által összehívott pszichoterápiás foglalkozásokon vett részt, ahol kognitív viselkedésterápiát (CBT) alkalmaztak, amely a depresszió kezelésének arany standardja csoportokban és távolról történő kezelés esetén.
A résztvevők mindkét csoportban folytathatták a meglévő kezeléseket, például az antidepresszáns gyógyszerek szedését. Az életmód-csoport egy élelmiszeres kosarat kapott, míg a pszichoterápiás önkéntesek olyan tárgyakat, mint például kifestőkönyv, stresszlabda és fejmasszírozó.
Az életmód terápiák szinte ugyanolyan hatékonyak
A szakemberek minden programban hasonló eredményeket találtak.
„A kísérlet kezdetén minden résztvevőnek adtunk egy pontszámot az önbevallásuk alapján a mentális egészségükről. A program végén újra megmértük őket. Nyolc hét alatt ezek a pontszámok azt mutatták, hogy a depresszió tünetei csökkentek az életmódprogramban (42 százalék) és a pszichoterápiás programban (37 százalék) résztvevők esetében. Ez a különbség statisztikailag vagy klinikailag nem volt jelentős, így arra a következtetésre jutottunk, hogy mindkét kezelés ugyanolyan hatékony lehet” – magyarázta Sophie Mahoney, a Deakin Egyetem kutatója.
Akadtak azonban különbségek a csoportok között. Az életmódot megcélzó programban a résztvevők javítottak a táplálkozási szokásaikon, míg a pszichoterápiás csoport résztvevői úgy érezték, hogy a kezelés kezdetéhez képest jobban tudtak kapcsolódni más emberekkel. Ráadásul mindkét program résztvevői növelték fizikai aktivitásukat.
Az új eredmények azt sugallják, hogy megfelelő képzéssel és iránymutatásokkal a táplálkozásra és testmozgásra szakosodott egészségügyi szakemberek segíthetnek a depresszióval küzdő embereknek. Ahogy azt a szakemberek hangsúlyozták, az életmódterápiák pszichológiai foglalkozásokkal is vegyíthetők a multidiszciplináris ellátás érdekében.
A diéta- és mozgásterápiák például különösen hatékonyak lehetnek azok számára, akik a pszichológusra várnak. Ráadásul számos dietetikus és testmozgás specialista már rendelkezik fejlett készségekkel és szakértelemmel az életmódbeli változtatásoks motiválásában. A legtöbb akkreditált gyakorló dietetikus képzett az étkezési zavarok vagy gyomor-bélrendszeri betegségek kezelésében, amelyek gyakran átfedésben vannak a depresszióval.