Egészség

Hogyan győzhetik le a bélmikrobák a Parkinson-kórt?

A bél mikrobiomja kulcsszerepet játszik a betegség kialakulásában

A kutatások szerint a Parkinson-kór nemcsak az agyban, hanem a bélben is kezdődhet. A tudósok márciusban és júliusban közzétett legújabb munkái arra utalnak, hogy a bél mikrobiomja kulcsszerepet játszik a betegség kialakulásában – írta a pravda.ru.

Hogyan győzhetik le a bélmikrobák a Parkinson-kórt?
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Hans Lucas/Aline Morcillo

A bélben lévő mikrobák egyensúlyának felborulása, különösen az Enterobacteriaceae, például az E. coli elszaporodása, összefüggésbe hozható a betegek motoros funkciójának károsodásával.

Elizabeth Bess kutatócsoportjának kutatása az UCLA-n kimutatta, hogy az E. coli hogyan indíthat el egy láncreakciót, amely abnormális fehérjerögök kialakulásával végződik a bélben, hasonlóan a Parkinson-kóros betegek agyában megfigyeltekhez.

Ezek a fehérjék, mint például az alfa-szinuklein, az oxidált dopamin hatására kezdenek összecsomósodni, és a kutatások kimutatták, hogy ezt a folyamatot a bélben bizonyos vegyi anyagok is beindíthatják.

A tudósok úgy vélik, hogy e folyamat megzavarása fontos szerepet játszhat a betegség kialakulásában. Azt is megállapították, hogy a kávéban található kávésav képes megállítani a dopamin oxidációját, és megakadályozni ezeknek a fehérjerögöknek a kialakulását. További kísérletekre és kutatásokra van azonban szükség e hipotézisek megerősítéséhez.

„Az eredmények fontos lépésnek ígérkeznek annak megértésében, hogy a bélmikrobiom hogyan befolyásolhatja a Parkinson-kórt” - jegyezte meg Vinata Vedam-Mai, a Floridai Egyetem idegsebészeti tanszékének adjunktusa.

A pontosabb következtetésekhez és a lehetséges megelőző intézkedésekhez azonban összetettebb modelleken végzett vizsgálatokra van szükség.