Egészség
Ez, ami valójában végzetesen tönkreteszi a májat
A statisztikák azt mutatják, hogy ma már leggyakrabban nem az alkohol pusztítja ezt a szervet
A máj egyik fő ellensége az alkohol. A statisztikák azonban azt mutatják, hogy ma már leggyakrabban egyáltalán nem az alkohol pusztítja a szervet. Miért történik ez? És hogyan lehet megvédeni a májat a veszélyes kórképektől?
A máj fő feladata a szervezet méregtelenítése – mondja Elena Zyatenkova belgyógyász. „Bármilyen anyag, amely a táplálékkal, a vízzel, a levegő belégzésével vagy a bőrre felvitt krémekkel került a szervezetbe, végül a májba kerül. Minden veszélyes vagy akár mérgező dolgot ez a szerv fog feldolgozni" – mondja az orvos.
Nagyon fontos, hogy a máj megfelelően működjön, és teljes mértékben „ki tudja tisztítani” a szervezetet a veszélyes anyagoktól.
A májnak két másik kritikus funkciója is van, ezek a szintetikus és a raktározási. Minden fehérje, ami a szervezetben van, ebben a szervben szintetizálódik. A zsírban oldódó A-, E-, D-vitaminok is a májban halmozódnak fel. A szervnek köszönhetően asszimilálódnak és az egészség javára válnak.
Hogyan gyanakodhat a máj problémáira
Ez a szerv csendesnek tekinthető – a máj ritkán és csak kivételes esetekben fáj. De számos olyan tünet van, amelyek alapján gyanakodhat a máj problémáira:
– állandó fáradtság és gyengeség,
– fájdalom a jobb borda alatti régióban,
– a bőr és a nyálkahártyák sárgulása.
Ezek már riasztó tünetek, amelyek esetén sürgősen orvoshoz kell fordulni. De leggyakrabban a szervvel kapcsolatos problémákat véletlenül fedezik fel, amikor egy személy teljesen más panaszokkal érkezik.
Miért fordul elő májkárosodás
Az első és leggyakoribb ok a nem alkoholos (anyagcsere-függő) zsírmájbetegség. A szervben felesleges zsír halmozódik fel – a statisztikák szerint a világ népességének akár 30 százaléka szenved ebben a betegségben. Kialakul a helytelen táplálkozás, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a dohányzás, a nagyszámú gyógyszer használata miatt.
„Sajnos egyre több az elhízott, cukorbetegségben és metabolikus szindrómában szenvedő beteg. A túlsúlyos emberek 99 százalékának pedig májproblémái vannak. Ez lehet steatosis (zsírok felhalmozódása) és steatohepatitis, amikor gyulladt enzimek kerülnek a véráramba. Nem kizárt a fibrózis – a szerv hegesedése – sem” – magyarázta Elena Zyatenkova az „Egészséges érdeklődés Oksana Drapkinával” című műsorban.
Régebben úgy hitték, hogy a máj fokozatosan kezd „fájni”. Most azonban azt mondják, hogy a „több csapás” elmélete elfogadható, amikor egyszerre két vagy több romboló folyamat zajlik a szervben. Ezért rendkívül fontos mind a súly, mind a derékkörfogat ellenőrzése – nem haladhatja meg a 90 cm-t.
Meg kell tisztítani a májat
A májat nem lehet megtisztítani – mondja Elena Zyatenkova. Ha lenne ilyen lehetőség, az orvosok már régen bevették volna a gyakorlatukba.
„Amikor egy beteg májtisztításról mesél, az az epe kiáramlásának erősítéséről szól, különböző eszközök segítségével. De ezzel sok kárt tehetünk magunknak! Ezért ne csináljunk semmilyen tisztítást” – mondja az orvos.
A májat nem lehet megtisztítani, de segíteni neki igen. És ebben segít ez az egyszerű, de hatékony szabály:
1. Ne dohányozzon.
2. Ne igyon alkoholt.
3. Mozogjon sokat – sétáljon legalább egy órát naponta.
4. Fogyasszon naponta legalább 400 gramm gyümölcsöt és zöldséget.
5. Ne fogyasszon naponta öt grammnál több sót.
Ami a termékeket illeti, a máj az alkoholt szereti a legkevésbé – ez a tény senkit sem fog meglepni. Szintén a szervet pusztítják a gyors szénhidrátok, a felesleges energia zsír formájában halmozódik fel. Ez az édes és liszt – édességek, zsemlék, sütemények, kekszek és így tovább.
A máj másik ellensége a transzzsírok. Rengeteg van belőlük a szószokban, a zsemlemorzsában és a chipsekben, a gyorséttermekben és még a pékárukban is. „Etessük” a szervet rostokkal, hallal, fehérjével, zöldekkel.