Egészség
Szárított vagy friss – melyik fokhagyma egészségesebb?
A friss gerezdekkel ellentétben a szárított nem okoz gyomorfájást
A szárított fűszer készítésének számos módja van, az kamrában való fellógatástól az ipari, szublimálásos előfagyasztásig vagy a több órán át tartó, forró levegős szárításig.
A módszertől függetlenül azonban a szárított fokhagyma megtartja a növényre jellemző, fenolos vegyületek csaknem felét, amelyek többek között a rákos sejtek elleni küzdelemért felelősek. Az antimikrobiális allicin és az ásványi anyagok – cink, magnézium, réz, szelén és jód – mennyisége pedig az őrölt fűszerben majdnem annyi, mint a frissben.
A tévéműsor szakértői kínai tudósok tanulmányára hivatkoznak, akik megállapították, hogy a két hónapig fokhagymaporral etetett rákok gyomor-bélrendszeri állapota és immunitása javult.
Orosz kutatók is megerősítik az ilyen adalékanyag hasznosságát. Néhány évvel ezelőtt megállapították, hogy a nelma (a lazacfélék családjába tartozó hal) őrölt fokhagymával való etetése növeli a tenyésztésének hatékonyságát.
Értelemszerűen a fűszerben lévő, fitokémiai vegyületek az emberi szervezetre is pozitív hatással vannak. Fontos, hogy a szárított fokhagyma használatának kevesebb negatív hatása van – a friss gerezdekkel ellentétben nem okoz gyomorfájást, és nem okoz rossz leheletet.