Egészség

Tanácsok migrén ellen

A migrén az életminőséget befolyásolja

Bár a migrén szót gyakran a fejfájás szinonimájaként használják, aki valóban migrénes, az pontosan tudja, mi a különbség a két kifejezés között. Ez az életminőséget jelentősen befolyásoló betegség akár napokra is „betegállományba” kényszerítheti az embert, ezért nemcsak a kezelése, de a lehetséges megelőzése is igen fontos – írja a Házipatika.com.

Tanácsok migrén ellen
Képünk illusztráció
Fotó: PhotoAlto via AFP/Frédéric Cirou

A migrén egy többnyire féloldali, lüktető fájdalom, amely jelentkezhet a homlok- és halántéktájékon is. Az erős fény, zaj vagy szag tovább fokozhatja a fájdalom erősségét. A fejfájást gyakran egyéb tünetek is kísérik, például hányinger vagy hányás. A roham néhány vagy sok órán át is tarthat, és akár hetente többször is jelentkezhet. Előfordulása nők között nagyjából 25, míg a férfiak között 17 százalékos.

Létezik aura nélküli és aurás migrén, van továbbá migrénes aura is, amely fejfájás nélkül jelentkezik. Az aura egy neurológiai tünet, amely olyan vizuális zavarokat foglal magában, mint a szem előtt villódzó, színes foltok vagy az átmeneti látászavar, de ide tartoznak az olyan típusú zavarok is, mint a szaglásérzékenység, a hidegrázás, a test egyik felének bizsergése és a beszédzavar is.

Dr. Para Szabolcs neurológus, a Neurológiai Központ szakembere osztotta meg a legfontosabb tanácsokat migrénesek számára.

Figyeljen a bevezető szakaszra!

A migrénes betegek az esetek nagy részében megfigyelik, hogy a rohamot megelőző órákban vagy akár napokban változások következnek be a közérzetükben és/vagy viselkedésükben. Ezt nevezik bevezető szakasznak vagy prodromának, amely során olyan tünetek jelentkezhetnek, mint az eufórikus vagy depresszív irányba történő a hangulatváltozás, a kimerültség, a gyakori ásítozás, a koncentrációs nehézség, a gyakori vizelés, a hasmenés vagy székrekedés, illetve az étvágycsökkenés vagy éppen valamilyen étel erős kívánása.

Alakítson ki megfelelő életmódot!

Alvás, étkezés, mozgás – ez a három faktor nagyon lényeges a migrén megelőzésben. A jó minőségű, hét-kilencórányi alvás döntő fontosságú – nemcsak a fejfájás kiküszöbölése, hanem számos más egészségi tényező szempontjából is. Éppen ezért kiemelt jelentőségű az esetleges alvászavarok kivizsgálása és kezelése egy szomnológus közreműködésével.

Az étrend felépítése ugyancsak nagy szerepet játszik a migrén kezelésében, ugyanis egyes ételek és italok kiválthatják a rohamokat. Sokaknál a koffein, az alkohol, a csokoládé, a glutamáttartalmú ételek vagy a csípős fogások provokálják a migrént. Azt is sokan megfigyelik, hogy a rendszeres, kisebb mennyiségű étkezések segítenek egyensúlyban tartani a szervezetet, így ritkábban jelentkezik migrén.

Mindezt megtámogathatja a rendszeres, különösen a szabadtéren végzett mozgás, amely mind az alvást, mind az étkezési ritmust megerősítheti. A hét legtöbb napján minden szempontból ajánlatos beiktatni egy legalább harmincperces fizikai aktivitást.

A stressz kezelése

Mivel a stressz önálló rizikófaktora lehet a fejfájásoknak, érdemes mindent megtenni a mindennapi feszültség hatékony kezelése érdekében. E tekintetben segíthetnek a relaxációs technikák, a meditáció, a jóga vagy a pszichológus által vezetett, kognitív viselkedésterápia. Nagyon sokat jelenthetnek továbbá a betegcsoportok is.

Tartsa be az orvosi utasításokat!

Amikor az orvos a teljes kórtörténet megismerése, valamint a kivizsgálása után felállít egy kezelési tervet a migrénes rohamok ellen, nagyon fontos, hogy a páciens tartsa be az utasításokat. Ez főként a megelőző kezelésnél fontos, amely akkor javasolt, ha havi négy-öt alkalomnál gyakoribb vagy hosszan tartó, az alkalmazott kezelésre nem reagáló fejfájások jelentkeznek. Ilyen esetben a betegnek folyamatosan kell szednie egy gyógyszert azért, hogy ne alakuljon ki akár minden másnap a migrén.

Kapcsolódó írásaink