Egészség
A B12-vitamin hiányának tünetei
Ha figyelmen kívül hagyjuk a tüneteket, súlyos betegséget kockázatunk
A B12-vitamin-hiány annak ellenére viszonylag gyakori, hogy ez a vízben oldódó vitamin számos élelmiszerben megtalálható. Sokan úgy vélik, csak a vegán étrendet követőkre leselkedhet a B12-vitamin-hiány veszélye, de ez nem teljesen igaz. Bár azok, akik nem fogyasztanak állati eredetű élelmiszereket, a veszélyeztetett csoportba tartoznak, mellettük még veszélyeztetettek a szoptatós kismamák, a hatvan év felettiek, és mindazok, akik olyan egészségi állapotban vannak, amely csökkentheti a B12-vitamin szintjét.
Veszélyes lehet a B12-vitamin-hiány
Ha túl kevés jut be a szervezetbe ebből a vitaminból, például kiegyensúlyozatlan vegetáriánus vagy vegán étrend, felszívódási zavarok, gyomorsav hiánya, lisztérzékenyés vagy Crohn-betegség, illetve alultápláltság miatt, a kezdeti, enyhe tüneteket érdemes komolyan venni. A B12-vitamin-hiány ugyanis lassan károsítja a szervezetet, és a tünetek egyre súlyosabbak lesznek, végül idegrendszeri problémák is kialakulhatnak (izomfájdalom, ujjak, lábujjak érzéketlensége és zsibbadása, izomgyengeség, bizonytalan járás, feledékenység, izomfájdalom). Idősebb korban, ha nem pótoljuk a vitamint, akkor az idegsérülés visszafordíthatatlanná válhat. Ezért fontos időben felismerni a tüneteket; és minden esetben a háziorvoshoz fordulni, hiszen a B12-vitamin pótlása sokszor orvosi segítséget igényel. De lássuk, melyek a leggyakoribb tünetek!
Kimerültség
A B12-vitamin-hiány egyik kezdeti tünete a fáradékonyság, hiszen a sejtek megfelelő működéséhez szükség van erre a vitaminra. Hiányában csökken a vörösvérsejt-termelés, vagyis romlik a vér oxigénszállítása, és megaloblasztos vérszegénység alakulhat ki.
Sápadt, sárgás bőr
A vérszegénység sápadttá teheti a bőrt, és a B12-vitamin hiánya akár sárgaságot is okozhat.
Gyakori fejfájás
Sokszor a visszatérő, migrénes rohamok hátterében is ennek a vitaminnak a hiánya állhat.
Depresszió
Ha alacsony a B12-szint, az egy olyan aminosav szintjének emelkedését hozhatja magával, amely a hozzájárulhat a depresszió kialakulásához. Kutatások során kiderült, hogy a depresszióban szenvedők B12-vitamin-szintje alacsonyabb volt, mint azoknak, akik nem szenvednek depressziótól.
Hányinger, hasmenés
Az emésztőrendszeri problémák is jelezhetik, hogy hiány van ebből a vitaminból, hányás, hasmenés, émelygés, székrekedés, puffadás is előfordulhat.
Koncentrációs zavarok, memóriaproblémák
A B12-vitamin hiánya a központi idegrendszerre is hat, így akinek kevés van a szervezetében ebből a vitaminból, jó eséllyel tapasztalhat koncentrálási nehézségeket, könnyen elfelejthet dolgokat.
Hogyan lehet pótolni?
A B12-vitamin ajánlott napi beviteli szintje 2,5 mikrogramm felnőttek esetében, várandósság és szoptatás alatt 2,6-2,8 mikrogramm. Ha valaki a fenti tüneteket tapasztalja magán, első körben érdemes a háziorvosához fordulnia, aki laborvizsgálatot fog kérni; a vérképből megállapítható a B12-vitamin hiánya. Súlyos esetben injekcióval is történhet a pótlás, enyhébb esetben az orvos javasolhat B12-táplálékkiegészítőket, illetve ha kiegyensúlyozatlan vegetáriánus vagy vegán étrend miatt alakult ki a hiány, akkor a megfelelő pótlásban segíthet. Hogy ne alakuljon ki a vitaminhiány, fontos az egészséges étrend. A B12-vitamin legjobban állati eredetű táplálékokkal vihető be a szervezetbe, ezért jó, ha van az étrendben máj, vörös húsok, szárnyasok, tojás, halak és tejtermékek.