Egészség

Mindent az ekcémáról

Mi váltja ki és hogyan kezelhető?

Ha rendkívül száraz és viszkető bőrrel van dolga, fennáll az esélye, hogy egy gyakori betegség, az ekcéma alakul ki önnél. Az ekcéma gyulladásos bőrbetegség, amely olyan tüneteket okoz, mint a száraz, viszkető és irritált bőrfoltok. Az ekcémát a dermatitisz egyik típusaként sorolják be – olyan bőrbetegség, amely a bőr gyulladását okozza –, amelyet [több] ok aktiválhat, beleértve az allergénnek vagy irritálónak való kitettséget, a magas szintű stresszt vagy a száraz éghajlatot és időjárást.

Mindent az ekcémáról
Képünk illusztráció
Fotó: Science Photo Library via AFP / R3F

Mi okozza az ekcémát?

Az ekcéma konkrét oka nem teljesen ismert, de valószínűleg több különböző tényező, beleértve a genetikát, a környezeti kiváltó tényezőket és az immunrendszerrel vagy a bőrgáttal kapcsolatos problémákat. Íme egy kicsit több információ azokról a tényezőkről, amelyek ekcémát okozhatnak, vagy tüneteket válthatnak ki:

Genetika: Az ekcéma gyakran családokban fordul elő. Az ekcéma nagy kockázati tényezője az, ha rokonai ekcémában, asztmában vagy szezonális allergiában szenvednek.

A bőrgát hibái: A bőrgátban lévő működési zavarok megnehezíthetik a bőr nedvességmegtartását, és megnehezíthetik a védekezést a külső tényezőktől, például irritáló anyagoktól, allergénektől és mikrobáktól, amelyek ekcémát válthatnak ki.

Környezeti tényezők és allergia: Az olyan környezeti tényezők, mint a pollen, a környezetszennyezés, a háziállatok szőrzete vagy a rendkívül hideg vagy száraz időjárás, mind kiválthatják az ekcéma tüneteit. Egyes embereknél ezeknek a környezeti tényezőknek való kitettség ekcéma fellángolását okozhatja.

Élelmiszerallergia: Egyes élelmiszerek, amelyek ekcémát válthatnak ki, a földimogyoró, a diófélék, a glutén és a tejtermékek.

Irritáló anyagok: A szappanokban, parfümökben, testápolókban és mosószerekben található erős irritáló anyagok ekcéma fellángolását okozhatják. Hasonlóképpen, a gyapjú és más durva vagy viszkető anyagok is problémát jelenthetnek egyes ekcémás emberek számára.

Ingadozó hormonok: A menstruáció, terhesség, szoptatás vagy menopauza által okozott hormonális változások néha ekcéma fellángolását válthatják ki.

Hogyan kezelhető az ekcéma?

Az ekcéma nem gyógyítható, de számos lehetőség van az állapot kezelésére. A konkrét kezelési rend egyénenként eltérő lehet, a tünetek súlyosságától függően. A megelőző intézkedések, mint a hidratálás és a kiváltó tényezők elkerülése általában minden ekcémában szenvedő ember számára szükségesek.

Íme néhány gyakori kezelés, amelyet bőrgyógyásza javasolhat:

Antihisztaminok: Ezek segíthetnek enyhíteni a viszketést és a kényelmetlenséget.

Hidratáló krém: A hipoallergén testápolók és hidratálók hidratálhatják a bőrt, és enyhíthetik az ekcéma okozta szárazságot.

Kortikoszteroid krém: Ez csökkentheti a viszketést és megnyugtathatja a bőrt.

Minimalizálja a stresszt: A stressz ronthatja az ekcémát, és hozzájárulhat a fellángolásokhoz, ezért hasznos lehet olyan módszereket találni, amelyek segítenek kordában tartani azt.

Kerülje a durva textúrájú ruházatot: Egyeseknél a szűk és karcos ruházat erősen irritáló lehet. Ha tudja, hogy egy adott ruházati anyag (például gyapjú) okozza az ekcéma fellángolását, jobb elkerülni.

Használjon párásítót: Ha száraz éghajlaton él, a párásító segíthet nedvesíteni a levegőt, minimalizálva az ekcéma súlyosbodását.

Vényköteles gyógyszerek: Azokban az esetekben, amikor az ekcéma közepesen súlyos vagy súlyos, a bőrgyógyász olyan gyógyszereket írhat fel, mint a Janus kináz (JAK) gátlók, injekciós biológiai gyógyszerek, mint a dupixens és a tralokinumab, vagy orális szteroidok a bőrgyulladás csökkentésére.

Kapcsolódó írásaink