Egészség

Az édesség utáni sóvárgás okára derült fény

A táplálkozási szakértő szerint az erős vágy, hogy valami édeset együnk, értékes anyagok hiányát jelzi

Dmitrij Szemirjadov táplálkozási szakértő és dietetikus feltárta az édességek iránti kontrollálhatatlan sóvárgás okát – számol be a Sport.kz.

Az édesség utáni sóvárgás okára derült fény
Az édesség utáni vágyakozás utalhat vas- illetve magnéziumhiányra is (képünk illusztráció)
Fotó: NorthFoto

Mindenekelőtt a magnézium, a króm és a cink szintjének ellenőrzését javasolta, mivel ezek az ásványi anyagok negatívan befolyásolják a glükóz-anyagcserét. „A szervezet logikája a következő: »Nincs elég magnézium? Kezdj el sok szénhidrátot lapátolni, hogy onnan szerezd be!«”

Emellett az édesség utáni sóvárgás a lappangó vashiány következménye is lehet – jegyezte meg Szemirjadov. Elmondása szerint vashiányos vérszegénység esetén a szervezetben hipoxia – oxigénhiány – alakul ki. Emiatt a sejtekből hiányzik az energia, és további üzemanyagra van szükség, amelyek az egyszerű szénhidrátok.

Egy másik ok, amiért édességre vágyhat, a táplálkozási szakember a triptofán aminosav hiányának nevezte. Szerinte tanulmányok bizonyították, hogy a szerotonin szintézisének csökkenése a triptofán kimerülése miatt az édes termékek fogyasztásának növekedéséhez vezet. Emellett az egyszerű szénhidrátok iránti kifejezett sóvárgás is jelentkezik a vér alacsony D-vitamin-szintje mellett – tette hozzá az orvos.

Kapcsolódó írásaink