Egészség

Íme a szupergyümölcs, amely bárhol megterem

Több C-vitamin van benne, mint a citromban

Extra mennyiségű C-vitamint tartalmaz, alkalmazzák magas vérnyomás és húgyúti fertőzések kezelésére is, a termesztése pedig pofonegyszerű. A berkenye valóságos csodabogyókat terem, amelyet érdemes rendszeresen fogyasztani – írja a Mindmegette.hu.

Íme a szupergyümölcs, amely bárhol megterem
Képünk illusztráció
Fotó: Biosphoto via AFP/Biosgarden/Jean-Michel Groult

Mint sok más kedvelt növényünk, a berkenye, vagy latin nevén az arónia is tengerentúli jövevény, az észak-amerikai kontinens őshonos vadóc bogyósa. Az egészen extra hideget is kibírja, pedig napfényimádó növény. Elsősorban az ilyen szélsőséges időjárással megáldott Szibériában és a Skandináv országokban termesztik nagyobb területeken.

Talajban nem válogatós, nincsenek különösebb igényei. Konténeres növényként akár augusztusban is kiültethetjük. A szabadgyökerű csemeték telepítéséhez viszont jobb megvárni a lombhullást. Ha szabadföldbe, több bokrot ültetünk, legalább két méter távolságot hagyjunk közöttük, mert sok hajtást nevel, sőt a föld alól is kihajthatnak a gyökérsarjak.

Egy kétéves növény már megmutatja mire számíthatunk, de teljes erőbedobással majd csak öt év múlva terem. A május elejétől három hétig nyíló virágaiban sok a pollen és a nektár, imádják a méhek. A termés kifejlődéséhez több mint 3 hónap szükséges, általában a nyár végére érik be.

A gyümölcsből nagyon finom, a ribizliéhez hasonló technikával kompót, lekvár, szörp, kandírozott gyümölcs, sőt aszalvány is készíthető. Minél tovább hagyjuk a bokron aszalódni, annál finomabb lesz, hiszen több cukrot gyűjtenek, csupán egy kis citrommal, vagy citromsavval kell majd felüdíteni.

A berkenye vitaminkészlete rendkívüli. C-vitamin valamint antocianin-, és flavonoid tartalma például háromszorosa a fekete ribiszkéének. Több betegség kialakulásának megelőzésére is alkalmas, mint például a Parkinson-kór, a rák, a bronchitis, az érelmeszesedés. Emellett remek gyulladáscsökkentő, bogyóját pedig a gyógyszeripar vérnyomás-szabályozó gyógyszeralapanyagként alkalmazza.

Kapcsolódó írásaink