Egészség
A körmeink sokat elárulnak az egészségünkről
Ezekre fontos odafigyelni
Tartsa szemmel körmei megjelenésének és textúrájának bármilyen változását – ezek fontos támpontokat adhatnak egészségi állapotáról. Íme néhány fontos dolog, amire érdemes odafigyelni.
Kanál alakú körmök
Lábujj- és körmeinek enyhén domború görbületűnek kell lenniük, mélyedések vagy mélyedések nélkül. Ezzel szemben a koilonychia olyan állapot, amikor a köröm homorú – egyes esetekben egy olyan mélyedést képez a köröm közepén, amely elég mély ahhoz, hogy egy csepp folyadékot befogadjon, mint a kanálban lévő gyógyszer (innen ered a köznyelvben használt „kanálköröm” elnevezés). Az ilyen módon érintett körmök jellemzően vékonyabbnak is tűnnek, és törékenyebbé válhatnak.
A koilonychia vérszegénységre utalhat, ami azt jelenti, hogy az ember keringésében nincs elég vörösvértest ahhoz, hogy oxigént szállítson a test szöveteihez. Ez vashiánnyal jár együtt. Az alacsony vasszintet okozhatja például a helytelen táplálkozás, a coeliakia vagy a gyomor-bélrendszeri rák.
Elszíneződött körmök
Normális esetben a körömágynak (a köröm alatti bőrnek) jól áttelelő rózsaszínűnek kell lennie. A körömágy vagy az egész köröm elszíneződése betegség vagy fertőzés következtében is előfordulhat. A sárga köröm például gombás fertőzésre vagy olyan bőrbetegség, mint a pikkelysömör okozta változásokra utalhat .
Aztán ott van a leukonyhia – a köröm fehér elszíneződésének szakkifejezése, amely többféle formában jelentkezhet. Bizonyos esetekben a körmökön megjelenő fehér foltok ólom- vagy arzénmérgezésre utalhatnak nehézfémekkel – mindkettő a vízrendszer szennyezettsége miatt továbbra is probléma a világ számos országában.
Ha a fehérség az egész körömre kiterjed, és több körmöt is érint, a probléma valószínűleg a keringésben lévő fehérje hiányára utal. Ez potenciálisan máj- vagy vesebetegségre utalhat.
A körmén lévő apró fehér foltok azonban nagy valószínűséggel valamilyen traumás sérülésre utalnak - kezdve attól, hogy a lábujjába ütközik vagy ráejt valami nehéz tárgyat, vagy hogy az ujjára csukódik egy ajtó. Még a körömrágás és a túlbuzgó manikűrözés gyakori gyakorlata is a köröm sérüléséhez vezethet.
És ha valaha is beütötte már a lábujját, akkor talán már észrevette a köröm sötétlila, kék vagy vörös elszíneződését. Ez egy subungualis hematóma – a köröm és a körömágy közötti vérgyülem a sérülést követően. Ezek általában idővel maguktól begyógyulnak, de fertőzéseket is kiválthatnak, vagy a köröm leválhat a körömágyról.
Sürgősségi körömvizsgálatok
Sürgősségi orvosi ellátás során az orvosok gyakran ellenőrzik a beteg körmét a vér oxigéntelítettségének szempontjából. Ezt pulzoximéterrel mérik, amely az ujjhoz csatlakozik, és fényt világít át az ujjhegyen, majd méri az áthaladó vér mennyiségét. Ez megmutatja, hogy mennyi oxigén jut a véráramba, és ezáltal mennyire hatékonyan működik a szív és a tüdő.
A keringésed működésének másik jele a kapilláris újratöltési idő (CRT) vizsgálat, amikor a klinikus öt másodpercig nyomja a körmöt vagy az ujjbegyet, hogy az alatta lévő bőr kifehéredjen.
Miután abbahagyják a nyomást, a bőrnek két másodpercen belül vissza kell nyernie korábbi színét. Ha ennél hosszabb ideig tart, akkor lehet, hogy dehidratált, fázik, vagy rossz a perifériás perfúziója - amikor a szíve nem pumpál elég erősen, vagy valami megnehezíti, hogy elegendő vér jusson el a test legtávolabbi részeibe, esetleg sokk következtében.
A körmöket az álmos vagy eszméletlen beteg ellenőrzésére is meg lehet nyomni. Ez a vizsgálat a Glasgow Kóma Skála részét képezi, amely a betegek reakciókészségét és a tudatzavar mértékét méri.
Mi a teendő, ha valami szokatlant észlel
A körömproblémákra ezeken kívül még sok más példa is van, például a töredező körmök, a gödrös vagy bélelt körmök, a bütykös vagy duzzadt körmök, illetve azok, amelyek alatt piros foltok vannak. A lehetséges diagnózisok listája pedig széles, az enyhétől a súlyosig terjed.
Ha aggódik a körmök elszíneződése vagy a körmök alakjának megváltozása miatt, mindenképpen vizsgáltassa meg őket háziorvosával. Ez komoly körömsérülésekre is vonatkozhat – különösen akkor, ha végül letépi a körmét. Ha megsérül a köröm alatti bőr, fontos, hogy megfelelően ápolja azt, hogy megelőzze a szövődményeket, például a fertőzést – miközben más sérüléseket, például csonttörést is ellenőrizni kell.
És egy utolsó figyelmeztetés: a műköröm vagy a festett köröm elrejtheti a látható elváltozásokat.