Egészség
A rák ezen a szerven több formában is kialakulhat
A füldaganat tünetei a daganat típusától és a fül érintett részétől függően változnak
Egyes daganattípusok esetén egyáltalán nincs is szükség kezelésre. Korai felismerés esetén pedig a legtöbb füldaganat jól gyógyul a kezelés hatására.
A füldaganatok típusai
A jóindulatú füldaganatok elzárhatják a hallójáratot, ami a fülzsír felhalmozódásához és így halláscsökkenéshez vezethet.
A jóindulatú füldaganatok típusai a következők:
- Az akusztikus neuróma (más néven vestibularis schwannóma) az egyensúlyi idegen (nervus vestibularis) alakul ki. Ez az ideg a belső fülben található és az agyhoz kapcsolódik.
- Az adenomák ritka, mirigysejtekből kialakuló daganatok, amelyek a fül érintettsége esetén jellemzően a középfülben alakulnak ki.
- A cholesteatomák folyadékból, levegőből és bőrsejtekből álló zsákocskák, melyek a dobhártya mögött alakulnak ki a középfülben.
- A glomus tympanicum tumorok vagy paragangliomák a Jacobson-idegen (nervus tympanicus) alakulnak ki, amely a középfülben a dobhártyához kapcsolódik.
- A keloid egyfajta rostos hegszövet, amely kialakulhat füllyukasztás vagy a külső fület ért trauma után.
- A külső hallójáratot alkotó csontokon csontdaganatok és csontkinövések (exosztózisok) alakulhatnak ki.
- A faggyúciszták bőrsejteket és olajat tartalmaznak. Kialakulhatnak a hallójáratban, a fül mögött vagy a fülcimpán. Ezeket epidermális zárványcisztáknak is nevezik.
A rosszindulatú daganatok kialakulhatnak a fül belsejében vagy a külső részén. A legtöbb rosszindulatú füldaganat bőrdaganat. A bőrrák először a külső fülön jelenhet meg.
A fülön kialakulhat:
- bazálsejtes karcinóma;
- melanoma malignum;
- laphámrák.
A közép- vagy belső fület közvetlenül érintő rákok ritkák, sok esetben a külső fület érintő daganat terjed át a fül belsőbb részeibe.
A rosszindulatú füldaganatok közé tartoznak:
- A fülzsírtermelő sejtekben kialakuló ceruminosus adenoma. Ez a rák nem ad áttétet, de elpusztíthatja a hallójárat egyes részeit.
- A rabdomioszarkóma ritka, gyermekkori lágyrészekből kialakuló daganat, mely az izomszövetet érinti. A fejben vagy a nyakban alakulhat ki, beleértve a középfület is.
A füldaganatok tünetei
A füldaganat tünetei a daganat típusától és a fül érintett részétől függően változnak.
Füldaganat jelei a következők lehetnek:
- szédülés vagy egyensúlyzavar;
- fülvérzés vagy váladékozás;
- csomó a hallójáratban;
- fülfájdalom;
- fejfájás;
- halláscsökkenés;
- nem gyógyuló seb a fül bőrén;
- bőrelszíneződés, új anyajegy vagy egy anyajegy megváltozása;
- megduzzadt nyaki nyirokcsomók;
- fülzúgás;
- az arcizmok gyengesége.
Mikor forduljon orvoshoz?
Forduljon háziorvosához vagy keressen fül-orr-gégészeti rendelést, amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, melyek hosszabb idő óta fennállnak és kezelés hatására sem múlnak el.
A területileg illetékes fül-orr-gégészeti rendelő beutaló nélkül is felkereshető.
A füldaganatok lehetséges kiváltó okai
A füldaganat kialakulásának kockázatát a következő tényezők növelik:
- krónikus fülfertőzések;
- füllyukasztás;
- öröklött betegségek, például neurofibromatózis;
- a fejet és a nyakat ért korábbi sugárterhelés;
- világos bőr és napsugárzásnak való kitettség;
- dohányzás és passzív dohányzás;
- HPV-fertőzés.
A füldaganatok szövődményei
A füldaganatok, még a jóindulatúak is, halláscsökkenést okozhatnak. Emellett az onkológiai kezelés is halláscsökkenéshez, egyensúlyzavarokhoz és az arcizmok gyengeségéhez vezethet.
A füldaganatok diagnosztizálása
Kezelőorvosa rutinvizsgálat során is észreveheti a füldaganatot. Valószínűleg fül-orr-gégészhez fogja utalni, aki a fülbetegségekre specializálódott.
A daganat típusának meghatározásához biopsziára van szükség. Ez az eljárás eltávolítja a daganatot vagy a daganat sejtjeit. A patológus a laboratóriumban megvizsgálja a mintákat, hogy szövettani diagnózist állíthasson fel.
Mivel a belsőfül-daganatokat nehéz elérni és biopsziát venni belőlük, CT- vagy MRI-vizsgálat is indokolt lehet. Ritka esetekben műtétre lehet szükség a füldaganat diagnosztizálásához.
A füldaganatok kezelése
Néhány jóindulatú füldaganattípus nem igényel kezelést, ha a daganat nem befolyásolja a hallást vagy az egyensúlyt.
Gyakran alkalmaznak sugársebészeti beavatkozást (gammakéses „műtét”) a jóindulatú füldaganatok – például az akusztikus neurómák – eltávolítására. Ez az eljárás nagy dózisú sugárzást irányít közvetlenül a daganatra.
A keloidok kezelése kortikoszteroid injekcióval történhet. Egyes keloidoknál sebészi eltávolításra van szükség, amelyet sugárkezelés követ.
A bőrgyógyászok a külső fülön található bőrrákot kezelik. A bőrrák kezelése a rák típusától és helyétől függ.
A kezelés magában foglalhatja a következőket:
- Mohs-műtét a rákos bőrsejtek eltávolítására;
- sugárterápia, sugársebészet vagy kemoterápia a rákos sejtek elpusztítására.
A ceruminosus adenoma kezelése a daganat sebészi eltávolításával jár. A sebész a közeli nyirokcsomókat is eltávolíthatja.
A füldaganatok megelőzése
A HPV-fertőzés és így a fül-orr-gégészeti daganatos megbetegedések egy része védőoltással megelőzhető. Magyarországon a HPV elleni oltás az iskolai kampányoltás keretében önkéntesen választható fiúknak és lányoknak egyaránt.
Aki felnőttként szeretne oltást kapni, keresse fel háziorvosát, nőgyógyászát vagy egy oltóközpontot. Idősebb korban a védőoltás térítésköteles.
Fontos! A bőrrák okozta szövődmények megelőzése érdekében járjon rendszeresen orvosi anyajegyvizsgálatra és tartson önvizsgálat! Védekezzen a káros UV-sugárzás ellen!