Egészség

Így kezelhetjük otthon a visszereket

A visszerek számtalan módon jelentkezhetnek, de egyik sem kellemes

Sokan hiszik azt, hogy a visszerek pusztán esztétikai problémát jelentenek, ami nem szép, de valahogy elviselhető. A valóság azonban az, hogy a kezeletlen visszerek komoly, akár életveszélyes egészségügyi problémát is előidézhetnek – írja a hazipatika.hu.

Így kezelhetjük otthon a visszereket
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Az első visszerek megjelenése még nem feltétlenül igényel orvosi segítséget, néhány életmódbeli változtatással elodázhatjuk a műszeres beavatkozásokat.

Életmódbeli változások:

  1. Mozgás: A rendszeres testmozgás, például séta vagy biciklizés, segíthet javítani a vérkeringést, és csökkenteni a visszerek kialakulásának esélyét. A visszeres vénák fájdalmának enyhítésére az edzés, a lábak felemelése ülve vagy fekve, illetve a kompressziós harisnya viselése segíthet. Ha a lábainkat nem tudjuk igazán emelni, támasszuk alá. A cél az, hogy a gravitáció segítse a vénákat a megfelelő irányba tolni a vért.
  2. Egészséges testsúly: A súlycsökkentés csökkentheti a lábakra nehezedő nyomást.
  3. Diéta: Ha a vénák egészségének javítása a célunk, érdemes célzott diétába fognunk. Pontosabban sok rostot, káliumot és flavonoidokat (a legígéretesebb flavonoid a varikózis tüneteinek kezelésére a „rutin”) illeszteni az étrendünkbe, mely kialakításához érdemes dietetikus segítségét kérni. Vannak olyan gyógynövények is, amelyek segíthetnek enyhíteni a tüneteket, például a vadgesztenyéből készült krémek. Mint minden étkezési terv összeállításakor, itt is figyelni kell arra, hogy a szükséges tápanyagokat az élelmiszerekből, ne pedig a táplálékkiegészítőkből próbáljuk meg bevinni.
  4. Masszázs: A masszázs ugyan nem szünteti meg a problémát, de átmenetileg csökkentheti a duzzanatot és a kellemetlen érzést. Azonban a masszőr figyelmét fel kell hívni az alapproblémára, valamint a már létező betegségekre, és az orvosunkkal egyeztetni, mielőtt megkeressük az általunk legjobbnak tartott szakembert. Előrehaladott állapotokban azonban kevésbé javasolt, sőt sok esetben kifejezetten tiltott a helyi masszázs alkalmazása.
  5. Kompressziós harisnyák: Gyakran az első próbálkozás az egész napos kompressziós harisnya viselése. A harisnya összenyomja a lábakat, segítve a vénákat és a lábizmokat a vérmozgásban. A nyomás mértéke típusonként és márkánként változik. Kompressziós harisnyát a legtöbb gyógyszertárban és gyógyászati​​segédeszköz-boltban lehet vásárolni.
  6. Kerüljük a hosszú állást vagy ülést: Rendszeres szünetek beiktatása segíthet elkerülni a vér pangását.

Kapcsolódó írásaink